Renault dołączy do Stellantisa? Zaskakujące doniesienia włoskiej prasy

Włoska prasa donosi, że francuski rząd rozważa połączenie Renault z francusko-włosko-amerykańskim koncernem Stellantis. Na te doniesienie dobrze zareagowała giełda, jednak przedstawiciele Stellantisa nie potwierdzają rozmów z francuskim rządem.

Francja chce połączyć dwa koncerny

Rząd francuski, który jest większościowym udziałowcem Renault ma obawiać się rosnącej konkurencji ze strony niemieckiej motoryzacji i producentów z Chin. Właśnie w celu ochrony przed wpływami konkurentów francuskie władze mają rozważać sprzedanie udziałów Renault  Stellantisowi. Tak przynajmniej wynika z informacji podanych przez włoski dziennik „Il Messagero”. 

Jak zwraca uwagę Reuters, na plotki o możliwym połączeniu koncernów optymistycznie zareagowała giełda. Akcje Renault wzrosły o ponad 4 proc.

Przedstawiciel Stellantisa komentuje sprawę połączenia koncernów

Renault nie odniosło się do sprawy. Z kolei francuskie ministerstwo finansów odmówiło komentarza. Na temat sytuacji wypowiedział się natomiast John Elkann, prezes rady nadzorczej w koncernie Stellantis. Jak stwierdził, firma obecnie nie rozważa planu dotyczącego fuzji z innymi producentami. Automotive News Europe informuje z kolei, że na temat potencjalnego połączenia obu koncernów negatywnie wypowiadają się również analitycy, którzy zwracają uwagę, że ewentualna fuzja zwiększyłaby nadwyżkę mocy produkcyjnych na Starym Kontynencie.

Rozważania na temat przyszłości Renault pojawiły się po tym, gdy koncern wycofał się z rynku rosyjskiego, który był drugim największym rynkiem Renault, po rodzimym, francuskim.