Rekordowe wyniki Volkswagena, chce pobić rekord

W trzecim kwartale tego roku VW miał 11,3 mld euro zysku netto, o 60 proc. więcej niż przed rokiem.

W środę VW ogłosił, że nadal planuje ustanowienie w tym roku nowych rekordów swoich zysków mimo pogorszenia koniunktury na europejskim rynku motoryzacyjnym. Wcześniej szef VW Martin Winterkorn zapowiedział, że koncern poprawi wyniki z zeszłego roku, kiedy firma z Wolfsburga miała 159,3 mld euro przychodów ze sprzedaży oraz 11,3 mld euro zysku operacyjnego.

Łatwiej będzie zrealizować ten pierwszy cel. W trzecim kwartale koncern miał prawie 48,9 mld euro przychodów ze sprzedaży, a w sumie przez trzy pierwsze kwartały przychody wyniosły 144,2 mld euro – jedną czwartą więcej niż przed rokiem.

Imponująco rośnie także zysk netto koncernu. Gorzej jest z zyskiem operacyjnym, czyli zyskiem ze sprzedaży aut. W trzecim kwartale zysk operacyjny VW wyniósł 2,3 mld euro, o jedną piątą mniej niż przed rokiem. A w sumie przez trzy pierwsze kwartały zysk operacyjny koncernu z Wolfsburga wyniósł ponad 8,8 mld euro, prawie 2 proc. mniej niż w porównywalnym okresie zeszłego roku.

Od początku roku do końca września VW sprzedał ok. 7 mln samochodów, o 12,5 proc. więcej niż przed rokiem. Nie ma wątpliwości, że w tym roku koncern z Wolfsburga sprzeda rekordową liczbę samochodów. Ale nieoficjalnie przedstawiciele koncernu przyznają, że z powodu kryzysu ograniczono produkcję i w tym roku z taśm montażowych w fabrykach VW zjedzie ok. 9,4 mln aut, o 300 tys. sztuk mniej niż planowano. W zeszłym roku VW wyprodukował 8,5 mln samochodów.

Tekst pochodzi z serwisu Wyborcza.biz, qub, AFP, Reuters