Polska trzecią lokalizacją dla Grupy Volkswagena

Polska jest na trzecim miejscu, po Niemczech i Chinach, pod względem ilości fabryk Grupy Volkswagen na świecie. Oprócz marek Volkswagen i Volkswagen Samochody Użytkowe, swoje zakłady produkcyjne mają tu również marki Sitech, MAN oraz Scania.
W branży przemysłu motoryzacyjnego w Polsce zatrudnionych jest ok. 165 000 osób. Spośród 700 krajowych dostawców, 300 jest certyfikowanych przez koncern Volkswagen, a 134 to seryjni dostawcy koncernu. Świadczy to o jakości i konkurencyjności polskich producentów.

Od pewnego czasu firmy Volkswagen Poznań, Volkswagen Motor Polska oraz Sitech organizują spotkania dostawców (Ogólnopolska Konferencja Jakościowa Dostawców Motoryzacyjnych). Priorytetem jest podnoszenie świadomości jakościowej u dostawców, wymiana know-how i doświadczeń oraz zaznajamianie dostawców z procesami powstawania produktu w firmach Grupy Volkswagen. Na tej podstawie planowane są działania wspierające dostawców w procesie produkcji. Ponadto podczas konferencji wzmacniane są bezpośrednie relacje z dostawcami oraz usprawniana jest komunikacja i współpraca z nimi. Wyższa jakość dostarczanych części zwiększa konkurencyjność polskich dostawców, daje im możliwość zdobywania nowych klientów i kolejnych zamówień, a co za tym idzie tworzenia nowych miejsc pracy. Udział w ostatniej Konferencji wzięło ok. 70 dostawców z Polski.

Volkswagen Poznań jest częścią marki VW Samochody Użytkowe. Jest również jedyną fabryką na świecie produkującą modele VW Caddy oraz VW Transporter z zabudową otwartą. Wchodząca w skład spółki odlewnia jest największą odlewnią ciśnieniową w Europie. Volkswagen Poznań jest największym prywatnym pracodawcą w Wielkopolsce. 41% dostawców motoryzacyjnych firmy pochodzi z Polski, z czego 68 z woj.wielkopolskiego. W 2011 r. całkowity obrót fabryki, w branży produktów motoryzacyjnych, wyniósł 1,9 mld euro.

Polkowicka fabryka Volkswagen Motor Polska wytwarza silniki wysokoprężne, które docierają do zakładów koncernu VW na całym świecie. Napędzają wiele modeli samochodów marek: Audi, Seat, Skoda, Volkswagen – w tym również pojazdów użytkowych tej marki. Jednostki napędowe mają pojemność 1.9 oraz 2.0l.

Firma Sitech została utworzona w 1998 r. w Polkowicach przez spółki Volkswagen AG (49% udziałów) i KWD GmbH (51% udziałów). Produkcja w Polkowicach została podjęta w roku 1999. W roku 2000 została założona firma Sitech Sitztechnik GmbH Deutschland. Począwszy od roku 2003 firma Sitech jest 100% spółką zależną Volkswagen AG. W Polkowicach wytwarzane są metalowe stelaże siedzeń samochodowych. Ponadto buduje się tu prototypy oraz rozwija własne struktury. Produkcja obejmuje cały łańcuch tworzenia produktu gotowego, np. w tłoczni produkuje się około 150 000 części dziennie. Są one na miejscu spawane, lakierowane i montowane jako oparcia lub ramy siedzeń. Linia montażowa podzielona jest na cztery działy produkcyjne i składa się z montażu wstępnego i końcowego oparć oraz z montażu wstępnego i końcowego siedzisk. 1 600 pracowników dostarcza codziennie 40 000 metalowych stelaży dla pojazdów koncernu Volkswagen.
AUTOR:  VW, WNP.PL (AG)