Program dla Śląska. Biznes przedstawia swoje pomysły

Stworzenie wspólnego organizmu miejskiego w aglomeracji śląskiej, rozwój specjalnej strefy ekonomicznej, uporządkowanie spraw górnictwa, w tym jego otwarcie na rynek, wsparcie przemysłu energochłonnego – te i inne tematy zgłosili przedstawiciele śląskiego biznesu, których portal wnp.pl zaprosił do dyskusji o przyszłości Śląska.

Jesteśmy w niezwykle ważnym momencie dla przyszłości województwa śląskiego, perspektyw jego rozwoju gospodarczego i cywilizacyjnego. Trwa dyskusja nad celami, założeniami i instrumentarium tzw. Programu dla Śląska, który ma być ofensywną i prorozwojową odpowiedzią na społeczne i ekonomiczne wyzwania związane z koniecznymi przeobrażeniami górnictwa węgla kamiennego w regionie.

Jednym z celów Programu ma być pobudzenie inwestycji i tworzenie alternatywnych miejsc pracy. Tymczasem debata toczy się głównie pomiędzy przedstawicielami rządu oraz środowiskami samorządowymi. W tym kontekście jako zbyt słaby oceniamy głos regionalnego środowiska biznesu.

PTWP – grupa medialna związana ze Śląskiem oraz z ważnymi dla tego regionu branżami polskiej gospodarki – postanowiła wzmocnić ten element publicznej dyskusji. Dziennikarze tytułów Grupy przeprowadzili w lutym br. około 20 rozmów z liczącymi się w regionie przedsiębiorcami różnych branż.

Propozycje przedsiębiorców – dotyczące zarówno funkcjonowania całej polskiej gospodarki, jak i konkretnych kwestii związanych z regionem – obejmują następujące istotne z punktu widzenia biznesu obszary tematyczne:

• rozwój regionalny, tworzenie metropolii na Górnym Śląsku
• restrukturyzacja i inne rozwiązania służące uzdrowieniu górnictwa
• rekultywacja i gospodarcze wykorzystanie terenów zdegradowanych przez przemysł – w szczególności wydobywczy
• regulacje warunkujące funkcjonowanie przemysłu w Polsce
• rozwój infrastruktury komunikacyjnej
• inwestycje w jakość życia – „miękkie” czynniki atrakcyjności inwestycyjnej regionu

Powstały na podstawie rozmów z przedsiębiorcami materiał (Czytaj pełne wywiady z naszymi rozmówcami) jest naszym wkładem do dyskusji i – rzecz jasna – nie wyczerpuje możliwych do podjęcia i potrzebnych regionowi działań. Wierzymy jednak, że będzie użyteczny w dalszych pracach nad Programem dla Śląska.

Pobierz raport w PDF

AUTOR:  WNP.PL (ADRIAN OŁDAK, OSKAR FILIPOWICZ)