Produkcja autobusów MAN tylko w Starachowicach

MAN koncentruje swoją produkcję autobusów miejskich w zakładach w Starachowicach. Firma przeznaczyła ponad 40 mln euro na zrealizowanie odpowiednich inwestycji w Polsce, m.in. innymi na nową generację pojazdów.

Do końca 2016 r. cała linia montażu końcowego autobusów zostanie przeniesiona z podpoznańskich Sadów do Starachowic. Tam firma MAN zamierza w przyszłości skoncentrować całą swoją produkcję autobusów miejskich i zwiększyć zatrudnienie. Podczas spotkania z pracownikami zakładu w Sadach przedstawiciele MAN poinformowali ich o planowanym przeniesieniu produkcji. Wszyscy pracownicy zakładu w Sadach, których jest prawie 900, otrzymają gwarancję zatrudnienia w zakładach autobusowych MAN w Starachowicach.

Podczas spotkania z pracownikami zakładu MAN Bus w Sadach udział wzięli również Jens Ocksen, prezes spółki Volkswagen Poznań oraz Piotr Olbryś, szef Solidarności w zakładach Volkswagen Poznań. Poinformowali oni pracowników MAN o możliwościach zatrudnienia w zakładach Volkswagen Pojazdy Użytkowe w województwie wielkopolskim.

– Koncentracja całej produkcji autobusów w Starachowicach stanowi reakcję firmy MAN na słaby popyt i niewykorzystane moce produkcyjne. Wszyscy pracownicy dotknięci powyższymi zmianami mogą przejść do naszego zakładu w Starachowicach. Dla pracowników, którzy zdecydują się przenieść do Starachowic, przewidujemy atrakcyjne premie relokacyjne, gdyż potrzebujemy ich kompetencji, powiedział Anders Nielsen z MAN Truck & Bus AG. Osoby, dla których przeprowadzka np. ze względów rodzinnych, nie jest możliwa otrzymają szansę ubiegania się o równoważne miejsce pracy w zakładzie produkcyjnym Volkswagena w województwie wielkopolskim. Ponadto MAN przedstawi także ofertę dotyczącą odpraw.

Nielsen podkreślił, że MAN musi w bardziej efektywny sposób zarządzać swoją siecią zakładów produkcji, aby zachować konkurencyjność. Dlatego nie ma alternatywy dla tego kroku. W zakładach MAN w Sadach koło Poznania produkowane są autobusy miejskie MAN Lion´s City oraz podwozia autobusów. W przyszłości autobusy mają być produkowane w zakładach MAN w Starachowicach. Fabryka została przejęta przez MAN w 1999 r. i od 2007 r. stanowi centrum kompetencyjne w zakresie produkcji autobusów.

Volkswagen Pojazdy Użytkowe, prowadzi poważne inwestycje w województwie wielkopolskim. Do końca 2016 roku powstanie tam nowy zakład, produkujący nowe pojazdy VW Crafter. Wykorzystując dostępne rezerwy produkcyjne, zakłady Volkswagena w okolicach Poznania będą mogły w długoterminowej perspektywie stworzyć nawet do 3 tys. miejsc pracy. Zatrudniając łącznie ponad 10 tys. pracowników w 4 zakładach Polska jest jednym z najważniejszych ośrodków produkcyjnych zarówno dla firmy MAN, jak i dla Volkswagen Pojazdy Użytkowe. Znaczenie okolic Poznania, jako ośrodka produkcyjnego wzrosło wraz z powstaniem nowego zakładu, w którym produkowane będą pojazdy VW Crafter.

źródło: MAN