Polsko-amerykański JV

We wtorek, 9 kwietnia, Ascend Elements poinformował, że wraz z polskim Elemental Strategic Metals założył spółkę Joint Venture — AE Elemental z siedzibą w Zawierciu, która będzie zajmowała się recyklingiem akumulatorów pojazdów elektrycznych.

Jak dowiadujemy się z komunikatu prasowego, spółki będą posiadały po 50% udziałów w nowym JV oraz zostaną „operatorami nowo wybudowanego, najlepszego w swojej klasie zakładu recyklingu akumulatorów do pojazdów elektrycznych (EV) w Zawierciu”. 

W zakładzie tym będą demontowane, rozładowywane i niszczone akumulatory pojazdów elektrycznych w celu wytworzenia czarnej masy, którą można następnie wykorzystać do wytworzenia nowych materiałów na akumulatory pojazdów elektrycznych, w tym materiału aktywnego katodowego (CAM) i prekursora katody (pCAM). 

Zakład w Zawierciu — zgodnie z tym, co pisze Elemental Strategic Metals — będzie poddawał recyklingowi do 12 000 ton akumulatorów rocznie, czyli około 28 000 akumulatorów EV rocznie. 

Ascend Elements i Elelemental Strategii Metals zgodzili się wspólnie inwestować w ekstrakcję litu z czarnej masy na dużą skalę. 

Jak podano w komunikacie, budowa instalacji do ekstrakcji litu o zdolności produkcyjnej do 20 000 ton metrycznych czarnej masy rocznie rozpocznie się jesienią 2024 roku, a jej uruchomienie zaplanowano na 2026 rok. 

Nie jest to jednak jedyne wspólne przedsięwzięcie polskiej i amerykańskiej firmy. Partnerzy planują również budowę „nowego, najnowocześniejszego zakładu recyklingu akumulatorów pojazdów elektrycznych w środkowych Niemczech”. Zakład AE Elemental w Niemczech, jak podano w komunikacie, ma być w stanie poddać recyklingowi do 25 000 ton akumulatorów rocznie, czyli około 58 000 pojazdów elektrycznych rocznie.

„Nasza współpraca z Ascend Elements to coś więcej niż tylko strategiczne posunięcie w branży recyklingu akumulatorów, to krok transformacyjny w kierunku zostania kluczowym graczem w branży materiałów do akumulatorów” – mówi Paweł Jarski, dyrektor generalny Elemental Holding, w komunikacie prasowym. „Połączenie najnowocześniejszej technologii Ascend Elements z naszą wiedzą na temat recyklingu, dużą siecią zbiórki, platformą recyklingu i globalnym zasięgiem stawia AE Elemental na czołowej pozycji na tym rozwijającym się rynku”.

Dla Ascend Elements, JV z polską spółką oraz działalność w Polsce i w Niemczech oznacza ekspansję w Europie. 

„Zakład AE Elemental JV to znaczący kamień milowy dla Ascend Elements, reprezentujący nasz pierwszy w Europie zakład recyklingu akumulatorów na skalę komercyjną. Cieszymy się, że możemy ściśle współpracować z Elemental Strategic Metals” – dodaje Mike O’Kronley, dyrektor generalny Ascend Elements, w komunikacie. „Ekspansja na Europę pozwoli nam lepiej obsługiwać naszych klientów lokalnie i pomoże branży spełnić nowe przepisy UE wymagające stosowania materiałów pochodzących z recyklingu w nowych bateriach. To doskonały moment na rozszerzenie naszej działalności.”

Źródło: evertiq.pl


Warning: A non-numeric value encountered in /wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 997