Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów ma 10 lat

Dziesięciolecie działalności obchodzi w tym roku Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWPL). W momencie powstania organizacji, należące do niej firmy generowały łącznie ok. 9% sprzedaży nowych samochodów do firm w kraju oraz dysponowały razem flotą 33 tys. aut wynajmowanych długoterminowo. Od tego momentu flota PZWLP urosła prawie czterokrotnie. Zwiększył się również wpływ organizacji na krajowy rynek motoryzacyjny.

Członkowie PZWLP generują dziś blisko 40% całkowitej sprzedaży nowych samochodów do firm w Polsce. Równolegle do rozwoju Związku przebiegała ewolucja wynajmu długoterminowego samochodów. Dekadę temu usługa ta miała w Polsce marginalne znaczenie. Dziś w ten sposób użytkowane są cztery na dziesięć leasingowanych aut służbowych.

Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów to obecnie najważniejsza organizacja branżowa rynku wynajmu długoterminowego samochodów (CFM) w Polsce. Została powołana niespełna dekadę temu, w listopadzie 2005 r., przez 10 najważniejszych wówczas firm Car Fleet Management. Główne cele działalności PZWLP to m.in. skuteczna reprezentacja branży wynajmu długoterminowego pojazdów wobec administracji państwowej, organizacji branżowych oraz instytucji rynku motoryzacyjnego i leasingowego, edukacja nt. nowoczesnych form finansowania i zarządzania flotami aut służbowych, czy wspieranie rozwoju i promowanie branży CFM w Polsce. Związek tworzy i upowszechnia standardy w zakresie wynajmu i leasingu aut oraz propaguje rozwiązania wspierające ekologię i bezpieczeństwo we flotach.

Aktualnie auta w wynajmie długoterminowym w Polsce stanowią już ok. 40% wszystkich leasingowanych samochodów. Ponieważ rynek CFM rośnie od wielu lat w niezmiennie wysokim tempie 10-12% w skali roku, wynajem długoterminowy zaczyna powoli zastępować starsze i mniej rozwinięte, bo gwarantujące wyłącznie finansowanie bez obsługi floty, formy zewnętrznego finansowania aut służbowych, takie jak np. leasing finansowy.

Łączna flota firm należących do PZWLP wynosiła na koniec 2014 roku, wg szacunkowych danych, ponad 125 tys. pojazdów. Znacząco powiększył się w związku z tym udział organizacji w krajowym rynku CFM – wynosi on ok. 80%.

Do zasług organizacji należy zaliczyć rozpropagowanie jednolitego nazewnictwa np. w zakresie oferowanych usług. Panujący wcześniej chaos utrudniał prowadzenie biznesu, porównywanie ofert poszczególnych firm CFM czy edukację nt. branży.

Niemniej istotne dla działalności w Polsce było stworzenie i wdrożenie przez PZWLP jednolitych standardów prowadzenia działalności biznesowej w zakresie wynajmu długoterminowego. Poza Kodeksem Etyki PZWLP, organizacja we współpracy z eksperckimi firmami SGS i Dekra, opublikowała Przewodnik Zwrotu Samochodów Osobowych (a potem również dostawczych), regulujący warunki zwrotu samochodu firmie CFM po okresie użytkowania.

Od 2007 r. PZWLP publikuje na bieżąco aktualizowaną, bezpłatnie dostępną na stronie internetowej organizacji broszurę podatkową, w której kompleksowo opisane są wszystkie najważniejsze w przypadku leasingu i wynajmu długoterminowego samochodów regulacje prawno-podatkowe w zakresie VAT, CIT i Międzynarodowych Standardów Rachunkowości. Broszura jest przygotowywana przez ekspertów międzynarodowej firmy doradczej Deloitte.

W obraz polskiego rynku CFM na stałe wpisały się już przyznawane co roku od 7 lat Nagrody PZWLP. Związek, raz na kwartał, publikuje dane statystyczne oraz szczegółowe analizy eksperckie, dotyczące polskiego rynku wynajmu długoterminowego, oparte o wyniki firm należących do organizacji.

Istotnym elementem prac PZWLP jest również działalność edukacyjna organizacji, dotycząca branży wynajmu długoterminowego. Jest ona prowadzona z wykorzystaniem wiedzy ekspertów Związku za pośrednictwem m.in. mediów, partnerskich konferencji czy warsztatów branżowych oraz własnych, nieregularnie organizowanych Kongresów Flotowych PZWLP.
Od 2008 r. organizacja jest członkiem Związku Polskiego Leasingu (ZPL) skupiającego większość działających w Polsce firm leasingujących ruchomości i nieruchomości.

źródło: PZWLP

AUTOR:  WNP.PL (AG)