Polski oddział Mitsubishi patronem wystawy Japońska Układanka w Muzeum Manggha

Mitsubishi Motors kolejny raz akcentuje swój japoński rodowód, angażując się w działania związane z propagowaniem kultury Kraju Kwitnącej Wiśni. Firma podjęła współpracę z najbardziej znanym w Polsce ośrodkiem promowania kultury Japonii – krakowskim Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, obejmując patronatem niezwykłą wystawę „Japońska układanka”. Wystawa, która w nowoczesny i przyjazny sposób przybliży zwiedzającym japońską kulturę i zwyczaje oraz zachęci do dialogu międzykulturowego, rozpocznie się już w najbliższą niedzielę, 3 września i potrwa do 7 stycznia 2018 roku.

Mitsubishi – 150 lat japońskiej historii, setne urodziny pierwszego japońskiego samochodu

Historia koncernu Mitsubishi rozpoczęła się aż 150 lat temu, kiedy to wielki samuraj, wizjoner i założyciel firmy Pan Yataro Iwasaki stworzył niewielkie przedsiębiorstwo żeglugowe. 47 lat później, czyli sto lat temu, powstał pierwszy japoński samochód osobowy – Mitsubishi Model-A. Wspierając ważny ośrodek japońskiej kultury, jakim jest Muzeum Manggha, Mitsubishi Motors w 2017 roku udowadnia, że japońskie tradycje nadal mają dla marki kluczowe znaczenie.

Unikatowe Muzeum Manggha

Wyrosłe z ducha wielkiego polskiego kolekcjonera i znawcy sztuki Feliksa Jasieńskiego, powołane do życia z inicjatywy Andrzeja Wajdy i otwarte w 1994 roku, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej słynie z niezwykle bogatych zbiorów dzieł sztuki z Kraju Kwitnącej Wiśni, ale przede wszystkim łączy funkcje muzealne z szeroką aktywnością żywego centrum kultury. W nowoczesnym, przyjaznym budynku, zaprojektowanym przez wybitnego japońskiego architekta Aratę Isozakiego, działa nowy typ instytucji kultury – dynamiczny, wprowadzający nowe formy aktywności, upowszechniający nie tylko sztukę, ale także muzykę, teatr, film, filozofie oraz religie Japonii. Muzeum Manggha bada także i prezentuje wzajemne relacje kulturowe między Polską i Japonią oraz prowadzi wszechstronną działalność edukacyjną w oparciu o wystawy, pokazy, warsztaty i występy dla widzów w różnym wieku.

Japońska układanka z Mitsubishi

Z czego powstaje pasta wasabi? Czy na sake faktycznie mówi się sake? Jak wygląda japońska okładka Wiedźmina? Dlaczego w monecie pięciojenowej jest otwór? Czy na tym drzeworycie jest … Godzilla? To tylko niektóre z pytań, które będą mogli zadać zwiedzający wystawę „Japońska układanka”. Wystawa obejmie kilka bloków tematycznych, w tym historię i geografię Japonii, święta, bonsai, ogrody japońskie karesansui, kuchnię japońską, tkaniny, papier, kaligrafię, drzeworyty i mangę a także japońskie gry tradycyjne. Wśród eksponatów znajdą się nie tylko dzieła sztuki, ale przede wszystkim przedmioty codziennego użytku. Odwiedzający wystawę poczują się tak, jakby gościli w Kraju Kwitnącej Wiśni. Zdejmą buty i będą spacerować po matach tatami, sprawdzą jak parzy się prawdziwą japońską herbatę i jak powinno smakować sushi, wezmą do ręki pędzel i przekonają się, na czym polega sztuka kaligrafii, odkryją jak Japończycy spędzają wolny czas grając w tradycyjne japońskie gry, zobaczą, czy każdy przedmiot można odwzorować dzięki sztuce orgiami i poczują, czy kimono jest wygodne. Poznać Japonię pomogą także atrakcyjne wizualizacje i animacje. Zwiedzający będą także mieli okazję, by zapoznać się z najnowszym modelem Mitsubishi Outlander PHEV – pierwszym na świecie hybrydowym pojazdem typu SUV z elektrycznym napędem na 4 koła.

Wystawę, która potrwa od 3 września bieżącego roku do 7 stycznia 2018 roku według szacunków Muzeum Manggha odwiedzi około 18 tysięcy osób.

Źródło: www.mototarget.pl