Pieniądze za zalany samochód tylko z AC

W ostatnim czasie Polskę nawiedziły bardzo intensywne opady deszczu, w których poza ludźmi, ucierpiało też wiele samochodów. Ich właściciele stają przed problemem sfinansowania naprawy auta. Odszkodowanie otrzymają jednak wyłącznie posiadacze autocasco.

Zniszczenia powodowały zarówno spadające gałęzie, jak i woda dostająca się do wnętrza i pod maskę pojazdów.
– Gdy ulica zamienia się w rwący potok, stojący pojazd może zostać zalany, co skutecznie unieruchamia auto – w ostatnich dniach odebraliśmy wiele takich zgłoszeń. W kilku przypadkach spływająca po stromej jezdni woda „przestawiała” samochody poza drogę lub spychała je na inne auta. Wielu klientów zgłasza nam także zbite i porysowane przez przewracające się drzewa szyby – powiedział Damian Andruszkiewicz z Compensa TU SA Vienna Insurance Group.

Nietrudno się domyślić, co dla kierowców może oznaczać brak samochodu. Prywatnemu właścicielowi trudno będzie bez niego dostać się do pracy, a dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą może to oznaczać np. brak kontaktu z klientami, a w konsekwencji poważne straty finansowe. Odszkodowanie otrzymają jednak tylko posiadacze nieobowiązkowego AC.

Z danych Komisji Nadzoru Finansowego wynika, że liczba kupionych w Polsce w 2015 roku ubezpieczeń AC jest 4-krotnie mniejsza niż obowiązkowych polis OC, które chronią właściciela samochodu tylko wtedy, gdy wyrządzi on szkodę innym uczestnikom ruchu drogowego. To dane łączne dla aut prywatnych i firmowych. Oznacza to, że zaledwie co czwarty kierowca chroni swój pojazd na wypadek takich zdarzeń jak kradzież czy uszkodzenia spowodowane przez własną nieuwagę, wandalizm lub właśnie niekorzystne warunki atmosferyczne.

– Kupując polisę zarówno dla siebie, jak i na potrzeby firmowej floty pojazdów trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na zakres ochrony – w jakich sytuacjach i przed jakimi zdarzeniami nasz pojazd jest ubezpieczony. Np. bardzo ważnym elementem ubezpieczenia jest assistance, dzięki któremu można liczyć na holowanie, gdy auto zostanie unieruchomione, a jeżeli nie będzie można go naprawić tego samego dnia, w ramach ubezpieczenia zaoferowany będzie również pojazd zastępczy – dodaje Andruszkiewicz.

Często można spotkać się z opinią, że AC przeznaczone jest wyłącznie dla nowych lub 1-5 -letnich samochodów. Czy tak jest faktycznie? To zależy od towarzystwa. W niektórych ubezpieczeniem można objąć pojazdy w wieku do 15 lat, a w ramach wznawiania AC – nawet starsze.

Źródło: Compensa TU SA Vienna Insurance Group