VW szykuje nową fabrykę w Polsce, w której będą produkowane samochody Volkswagen Crafter. Rozpoczęcie produkcji zaplanowane jest na jesień 2016 roku. W fabryce znajdzie zatrudnienie ok. 3 tys. osób.
W Białężycach koło Wrześni na terenie o powierzchni 300 boisk piłkarskich powstaje nowa fabryka Volkswagena, w której docelowo pracować będzie 3 tys. osób. Już na pół roku przed planowanym startem produkcji Volkswagen skompletował jedną trzecią załogi.
Na najbliższe miesiące przewidziane są większe szkolenia tak, aby jesienią br. ruszyć z produkcją, poinformowała centrala firmy VW Samochody Użytkowe w Hanowerze. Koncern zainwestuje w nowe zakłady w Polsce ok. 800 milionów euro.
Do tej pory VW produkował Craftery na kontrakcie w zakładach swojego konkurenta Daimlera (Crafter i dostawczy Mercedes Sprinter są niemal identyczne). W ramach usamodzielnienia się wybór padł na Polskę.
Premiera pierwszego, własnego Craftera planowana jest na hanowerskich targach samochodów użytkowych pod koniec września tego roku. Koncern VW nie zdradza jednak dokładnego startu produkcji we Wrześni, podając ogólnikowo, że chodzi o „jesień tego roku”.
Nowe rynki poza Europą
W nowej fabryce ma powstawać 100 tys. pojazdów rocznie. W ubiegłym roku VW wyprodukował ponad 50 tys. samochodów tego typu. Planuje jednak znaczny wzrost produkcji, mając na widoku nowe rynki w USA i Azji Południowej. Mimo iż koncern jest liderem na europejskim rynku samochodów użytkowych, na rynku globalnym ma poważne zaległości i tym samym szanse na rozwój.
Szef działu samochodów użytkowych Volkswagena Eckhard Scholz przyznaje, że firma zauważa zmiany w USA idące w kierunku europejskich rozwiązań dotyczących lekkich samochodów dostawczych.
– Obserwujemy między innymi popyt na miejskie samochody dostawcze oraz rosnące zainteresowanie średnimi i dużymi samochodami dostawczymi – mówi Scholz. Volkswagen oferował już w USA swojego pick-upa Amaroka, ale ten model okazał się za mały jak na warunki amerykańskie.
W centrali VW w Hanowerze nie zakończono jeszcze planów dotyczących specjalnych wariantów Craftera, które mają być wytwarzane w głównej fabryce produkującej pojazdy tego typu w Hanowerze-Stoecken.
Niższe wydatki personalne
Polska jest dla Volkswagena ważnym miejscem produkcji. W poznańskich zakładach zatrudniających ok. 5800 pracowników powstaje już rodzinny VW-Caddy i VW-Transporter. Dodatkowo w odlewni pracuje 1050 osób.
Marka Volkswagen Samochody Użytkowe zatrudnia na całym świecie 20,5 tys. osób. We Wrześni – jak zapowiada koncern – 10 procent załogi mają stanowić kobiety. W dziale zarządzania ich odsetek ma być jeszcze większy. Już teraz 36 proc. działu zarządzania stanowią kobiety.
O wyborze Polski na miejsce kolejnej fabryki VW zadecydowały bez wątpienia niższe koszty personalne. Jak wyliczył branżowy związek VDA, godzina pracy w Niemczech to wydatek rzędu 50,58 euro (włączając w to dodatkowe koszty płacowe). Tymczasem w Polsce godzina pracy kosztuje zaledwie 8,79 euro. Nieco wyższe koszty obowiązują na rynku amerykańskim (28,74 euro) i francuskim (39,63 euro).
dpa /Katarzyna Domagała
Źródło: Deutsche Welle