Najbardziej ekologiczna bateria świata będzie produkowana w Gdańsku

Fot. Northvolt

Kraje Unii Europejskiej wspólnie dążą do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku, ale przed nimi wciąż dużo wyzwań. Kluczowym elementem tej przemiany są baterie, a co za tym idzie – potrzeba zbudowania bazy produkcyjnej dla baterii litowo-jonowych i innych rozwiązań w zakresie przechowywania energii.

Na przeciw tym potrzebom wychodzi finansowany przez UE projekt Northstor+ wraz z produktem nazwanym Voltainer. Voltainer zawiera wysokoniklowe ogniwo baterii litowo-jonowej, pierwotnie opracowane dla pojazdów elektrycznyc, a także posiada większą „gęstość energetyczną” niż te dostępne obecnie na rynku. Właściwości te sprawiają, że Voltainer jest wydajniejszy, bezpieczniejszy, tańszy i bardziej elastyczny – a co najważniejsze – najbardziej ekologiczny, co podkreśla również Dyrekcja Generalna ds. Działań w dziedzinie Klimatu UE.

Za projektem stoi firma Northvolt, która – jak podkreśla Wilhelm Löwenhielm, kierownik handlowy – ma jasny cel: „zapewnienie najniższego możliwego śladu węglowego dla swoich produktów i opracowanie najbardziej ekologicznej baterii na świecie”.

Specyfikacja wydaje się obiecująca. Voltainer ma być w dużej mierze produkowany z materiałów nadających się do recyklingu, a z upływem czasu również z materiałów pochodzących z recyklingu. Jak podkreśla Dyrekcja Generalna ds. Działań w dziedzinie Klimatu, technologia Voltainera opiera się na bateriach litowo-jonowych o minimalnym śladzie CO2.

W powodzenie projektu wierzy wielu czołowych graczy z branży magazynowania energii jak Fluence, Siemens, Vestas i Vattenfall, z którymi Northvolt już zawarł strategiczne partnerstwo.

Wszystko zmierza w dobrym kierunku. W centrum inżynieryjnym w Sztokholmie procesy produkcyjne zostały już zatwierdzone, a trzy rundy produkcji próbek zakończone. Komponenty niezbędne do stworzenia próbek zakupiono od ponad 15 dostawców, z czego większość stanowili ci europejscy. Następnym krokiem będzie opracowanie kolejnej próbki, która będzie już ostateczną wersją produktu i zostanie wykorzystana do certyfikacji i produkcji seryjnej.

Masowa produkcja Voltainera rozpocznie się prawdopodobnie jeszcze w tym roku. Co istotne, będzie się odbywała w nowym zakładzie produkcyjnym, który jest budowany w Gdańsku. W związku z tym zapowiadanych jest utworzenie 500 nowych miejsc pracy. Oprócz produkcji, będzie w polskim oddziale Northvolt będzie miała również miejsce działalność badawczo-rozwojowa.

Projekt Northstor+ otrzymał dofinansowanie z unijnego Funduszu InnowacjiEN. 

Źródło: www.evertiq.pl