Na co powinni uważać kierowcy wiosną?

Wyższe temperatury, zmiana warunków atmosferycznych, stanu nawierzchni i samopoczucia kierowców to symptomy panującej wiosny. To również czas przeglądów po zimie, wymiany opon i coraz większej liczby motocyklistów na drogach.

Robi się coraz cieplej

Przegląd klimatyzacji oraz wymianę filtra kabinowego należy wykonywać przynajmniej raz w roku, a po zimie jest na to najlepszy moment. Temperatury rosną i w okresie wiosenno-letnim będziemy często korzystać z klimatyzacji, dlatego już teraz lepiej poddać ją odgrzybianiu. Dzięki niemu usuniemy wszelkie pleśnie, grzyby, roztocza i bakterie, które nagromadziły się w trakcie zimy z powodu wilgoci i ciepłego powietrza grzejącego nasze auto w zimie.

Wymiana opon

Dla tych, którzy nie korzystają z opon całorocznych, wiosna to czas zmiany ogumienia. – Bardzo ważne, aby z chwilą gdy średnia temperatura będzie wynosić powyżej 7°C wymienić opony zimowe na letnie. W wyższej temperaturze zimowe opony nie radzą sobie dobrze, zaczynają „pływać” i wówczas droga hamowania pojazdu potrafi znacznie się wydłużyć. Ponadto opony zimowe użytkowane przy wyższych temperaturach dużo szybciej się zużywają – radzą trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Piesi i jednoślady

Najbardziej narażeni na obrażenia w kolizjach i zderzeniach drogowych są piesi, rowerzyści i motocykliści. – Kierowcy samochodów w okresie wiosenno-letnim powinni zwracać szczególną uwagę na tych uczestników ruchu, bowiem wówczas pojawiają się na drogach w dużo większej ilości – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. Po zimie kierowcy są odzwyczajeni od widoku jednośladów w swoich wstecznych lusterkach. Tymczasem jest to jeden z kluczowych elementów wyposażenia samochodu, pozwalający dostrzec i oszacować naszą odległość od motocykla i prędkość z jaką się do nas zbliża. W przypadku obecności rowerzystów na jezdni najważniejsze jest zachowanie odpowiedniej odległości podczas ich wymijania oraz zwrócenie uwagi na ścieżki rowerowe, które niejednokrotnie krzyżują się z drogami. Podczas wyprzedzania motocyklistów, rowerzystów czy tak ostatnio popularnych kierowców skuterów, zachowajmy odległość minimum 1 metra – przypominają trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Motofakty.pl, Autor: (ip)