Liczba samochodów przekroczyła w Chinach 114 mln

Już 114 mln samochodów osobowych i 130 mln motocykli jeździ po chińskich drogach – ogłosiła w najnowszym lipcowym „Raporcie o stanie bezpieczeństwa drogowego” Komenda Główna Służby Bezpieczeństwa Chin.

Z raportu wynika, że utrzymuje się stała tendencja wzrostu zakupów samochodów osobowych. W ciągu pierwszego półrocza 2012 Chińczycy kupili 8,11 mln aut, co stanowi wzrost o 7,66 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. Obecnie w ponad 17 wielkich miastach chińskich liczba samochodów przekracza 1 mln, a w 5 największych metropoliach (Pekin, Szanghaj, Kanton, Shenzhen, Chengdu) zarejestrowanych jest ponad 2 mln aut. Udział samochodów prywatnych w całym kraju wynosi ponad 75 proc., jest to ponad 86 mln pojazdów.

W ostatnich latach rośnie również gwałtownie liczba kierowców. Obecnie w całych Chinach 186 milionów ludzi ma samochodowe prawo jazdy, a 247 mln – licząc razem z prawem jazdy motocyklistów. W pierwszych sześciu miesięcy br. liczba wydanych praw jazdy wzrosła o ponad 11 mln. Grupa młodych kierowców, którzy mają staż nie dłuższy niż jeden rok wzrosła do 11 proc. Stanowią oni największe zagrożenie bezpieczeństwa na drogach.

Źródło: wnp.pl


Warning: A non-numeric value encountered in /wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 997