Koronawirus źle wpłynie na sprzedaż samochodów

 
 
Po zamknięciu fabryk i salonów z powodu kryzysu związanego z pandemią koronawirusa, europejska sprzedaż samochodów może spaść w tym roku nawet o 20 procent – informuje serwis Automotive News Europe. Według najnowszej prognozy IBRM SAMAR, sprzedaż aut do 3,5 tony w Polsce będzie mniejsza w porównaniu z ubiegłym rokiem o 18 proc.
   
 

Firma analityczna IHS Markit, na którą powołuje się serwis, obniżyła swoje prognozy dotyczące popytu na nowe auta praktycznie we wszystkich regionach świata. Zdaniem analityków tej firmy, światowa sprzedaż spadnie w tym roku o ponad 12 procent do 78,8 milionów sztuk. Oznacza to obniżenie przewidywań o 10 milionów sztuk w stosunku do szacunków ze stycznia tego roku. Dla porównania, dwuletni spadek „od szczytu do minimum” podczas globalnej recesji w latach 2008–2009 wyniósł 8 procent. Prognoza zakład ponadto, że globalna sprzedaż w krótkim okresie gwałtownie spadnie, po czym nastąpi powolne ożywienie.

 

IHS Markit, obniżył prognozę dla Europy na rok 2020 (Europa Zachodnia i Środkowa) o 1,9 miliona sztuk, do 15,6 miliona, co stanowi spadek o 14 procent w porównaniu z wcześniejszymi prognozami. Sprzedaż samochodów w Stanach Zjednoczonych ma wynieść 14,4 miliona, co oznacza 15-procentowy spadek i o 2,4 miliona sztuk mniej niż w poprzednich prognozach.

 

Firma LMC Automotive, oczekuje, że światowa sprzedaż lekkich pojazdów w 2020 r. spadnie poniżej 77 milionów sztuk, co stanowi spadek o prawie 14 milionów sztuk (15 procent) poniżej poziomu z 2019 roku. W najgorszym przypadku, sprzedaż aut na całym świecie może spaść do 69 milionów. A jeszcze w styczniu tego roku LMC prognozował, że dostawy utrzymają się na poziomie roku 2019 r. i wyniosą 90,1 mln sztuk.

 

Eksperci banku inwestycyjnego Morgan Stanley uważają, że europejska sprzedaż samochodów w 2020 roku wyniesie około 12,5 miliona sztuk wobec 13,7 miliona zakładanych we wcześniejszych prognozach. Zdaniem analityków tej firmy, światowa sprzedaż spadnie o 8 milionów w pierwszej połowie roku, co stanowi prawie 20-procentowy spadek.

 

Niemiecka agencja ratingowa Scope Ratings, była najbardziej pesymistyczna wśród prognostów. Twierdzi, że sprzedaż w Europie Zachodniej spadnie o około 20 procent w ciągu roku, co stanowi około 3 miliony sztuk.

 

Według obecnych prognoz Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar, sprzedaż aut osobowych i dostawczych w 2020 roku w Polsce wyniesie 515 tysięcy egzemplarzy i będzie mniejsza w porównaniu z ubiegłym rokiem o 18 proc. W przypadku samochodów osobowych szacunki wskazują na 460 tys. aut (spadek o 17 proc.), a pojazdów samochodów dostawczych – 55 tys. egzemplarzy (-21 proc.).Źródło: www.mototarget.pl