Dealerzy pozywają Hyundaia w USA

Grupa dealerów Hyundaia z USA pozwała producenta aut przed federalnym sądem w Chicago za rzekome zawyżanie wyników sprzedaży pojazdów elektrycznych przy jednoczesnym karaniu dealerstw, które nie chciały uczestniczyć w oszustwie – informuje Reuters.

Pozew, złożony przez firmę Napleton Aurora Imports z Illinois i powiązane z nią dealerstwa, zawiera informacje, że Hyundai Motor America Corp. wywierał presję na dealerów, aby niewłaściwie używali kodów inwentarzowych przeznaczonych dla pojazdów zastępczych w celu zawyżania danych dotyczących sprzedaży. Z dokumentów wynika, że dealerzy, którzy zgodzili się na nieprawidłowe księgowanie pojazdów zostali nagrodzeni przez Hyundaia różnymi formami zachęt.

Agencja Reutera informuje, że zgodnie z opisanym w pozwie mechanizmem dealerzy, którzy postępowali według oczekiwań Hyundaia, otrzymali dodatkowe zapasy szybciej sprzedających się modeli. Dealerzy napisali, że przyjęty mechanizm powodował, że pożądane auta były w rękach mniejszej liczby dealerów, a jednocześnie pomagał producentowi w reklamowaniu rosnących wyników sprzedaży. „Zamiast organicznego wzrostu napędzanego przez pożądane pojazdy i popyt konsumentów, Hyundai zmuszał swoich dealerów do zgłaszania fałszywych sprzedaży” – czytamy w skardze. Dealerzy zwrócili się do sądu o przyznanie odszkodowania na pokrycie utraconej sprzedaży, przychodów i zysków.

W reakcji na pozew koncern stwierdził, że nie toleruje fałszowania danych sprzedażowych i wszczął własne dochodzenie wyjaśniające.
 
Opracowanie: : Izabela Dziurlikowska
Źródło: Miesięcznik Dealer