Keiper Polska będzie produkować fotele dla BMW

Firma Keiper w fabryce w Skarbimierzu na Opolszczyźnie będzie wytwarzać metalowe szkielety foteli samochodowych dla koncernu BMW. Produkcja ma ruszyć wiosną przyszłego roku.
Keiper Polska sp. z o.o. jest częścią amerykańskiego koncernu Johnson Controls. W fabryce w Skarbimierzu wytwarza metalowe szkielety foteli samochodowych m.in. do Opla astry, Mercedesa klasy C i dla samochodów Volvo. Już wkrótce rozpocznie przygotowania do realizacji kontraktu dla BMW.

„Na przełomie lipca i sierpnia mają do nas przyjechać pierwsze maszyny. Jesienią będzie mogła ruszyć próbna produkcja. Musimy także przeszkolić naszych pracowników. Natomiast realizacja zamówienia pełną parą wystartuje wiosną przyszłego roku” – powiedział PAP Bogusław Dawiec z Keiper Polska.

Będą to metalowe szkielety foteli (tylne oparcia i siedziska) do nowych modeli BMW, określanych roboczo jako F45 i F46. Ich produkcja ma ruszyć w przyszłym roku. Oprócz BMW będą tu wytwarzane także fotele do mini country.

Produkcja w całości będzie eksportowana do Niemiec. Keiper rozpoczyna również produkcję foteli do ciężarówek Scania i Renault. „Będziemy je montować w całości; będą od nas wyjeżdżać gotowe wyroby. Z taśmy produkcyjnej ma zjeżdżać 800 foteli dziennie” – powiedział PAP szef logistyki i zakupów w spółce Keiper Polska Michał Wyrwał.

Keiper zatrudnia obecnie 408 pracowników. „Jednak w związku z realizacją nowych zamówień będziemy musieli zwiększyć zatrudnienie nawet do 700 osób na wiosnę przyszłego roku – pod warunkiem, że nie będzie spadku liczby zamówień, tak jak to miało miejsce w tamtym roku” – powiedział Dawiec.

„Do obsługi samego kontraktu z BMW będziemy potrzebować 200 osób. Jednak nie wszyscy będą na nowo zatrudnieni. Część z tych osób to będą pracownicy, którzy do tej pory zajmowali się produkcją na potrzeby mercedesa, która właśnie dobiega końca” – dodał.

Przedstawiciele firmy Keiper nie chcieli zdradzić wielkości kontraktów.

Spółka Keiper Polska jest obecna w Skarbimierzu od 2008 r. O wyborze tej lokalizacji zadecydowała bliskość autostrady A4, niewielka odległość do Gliwic, gdzie mieści się fabryka Opla, a także możliwość zainwestowania w specjalnej strefie ekonomicznej. Firma ma swoje fabryki również w Świebodzinie i Siemianowicach. Na terenie Europy posiada jeszcze zakłady w Niemczech, Hiszpanii, na Węgrzech, w Turcji i Rumunii. By obniżać koszty produkcji, koncern zmierza w przyszłości koncentrować swoją działalność na terenach Europy Wschodniej.

wnp.pl, AUTOR:  PAP