Jaki samochód najlepiej sprzedaje się w Europie?

Firma analityczna Jato Dynamics podała statystyki sprzedaży samochodów w Europie. Dane obejmują styczeń.
W styczniu tego roku europejski rynek samochodów nowych skurczył się o 9,6 proc. w porównaniu do stycznia 2012 roku. Jak widać, do końca kryzysu jeszcze daleko.

Najchętniej kupowanym w styczniu samochodem okazał się Volkswagen Golf, który jako jedyny pojazd zaliczany do segmentu kompaktów znalazł się w czołowej „piątce” zestawienia. Sukces? Nie do końca. W styczniu sprzedano 30 338 sztuk Golfa, a więc 17,8 proc. mniej niż w styczniu rok temu. Spadek sprzedaży jest więc większy niż skurczenie się rynku, co gorsza nastąpiło to mimo wprowadzenia na rynek nowej, siódmej generacji niemieckiego kompaktu.

Na kolejnych czterech miejscach zestawienia najchętniej kupowanych samochodów znalazły się modele segmentu B, a różnice były bardzo niewielkie: Ford Fiesta (20 909 sprzedanych aut, -12,5 proc), Volkswagen Polo (20 628, -20,7 proc), Renault Clio (20 580, +11,3 proc) i Peugeot 208 (19 260, nowy model). Wzrost zanotowało więc tylko Clio, co jest związane z wprowadzeniem do sprzedaży nowej generacji tego modelu.

W czołowej „dziesiątce” najchętniej kupowanych samochodów znalazły się jeszcze Ford Focus, Nissan Qashqai, Opel Astra, Opel Corsa i Fiat Panda, których sprzedano między 17 600 a 14 300 egzemplarzy. Znaczący ponad 20-proc. spadek zanotował Focus, pozostałe modele właściwie utrzymały poziom sprzedaży (różnice wyniosły ok. 1 proc). Wyjątkiem jest Panda, której w styczniu tego roku sprzedano 5,5 proc. mniej niż rok temu.

INTERIA.PL