Infiniti będzie produkowane w Europie

Infiniti, luksusowa marka firmy Nissan potwierdziła uruchomienie produkcji swoich samochodów w Europie. Modele trafią na linie montażowe fabryki Nissana w Wielkiej Brytanii.
Wartość inwestycji wynosi około 250 mln funtów. Ulokowanie produkcji Infiniti na Wyspach ma przynieść 1000 nowych miejsc pracy w całym kraju, w tym 280 nowych etatów w zakładach w Sunderland, które docelowo mają produkować 60 tysięcy egzemplarzy Infiniti rocznie.

Fabryka w Sunderland w Wielkiej Brytanii jako jedyna będzie produkować nowy kompaktowy model klasy premium. Obecnie jest on opracowywany w londyńskim centrum wzornictwa i Europejskim Centrum Technicznym w Cranfield. Produkcja nowego Infiniti ma się rozpocząć w 2015 roku. Z Sunderland będzie eksportowany na cały świat.

Zapowiedź inwestycji zbiega się z wiadomością, że w tym roku, po raz pierwszy w historii firmy, zakład Nissana w Sunderland wyprodukuje łącznie ponad pół miliona samochodów. W ten sposób stanie się też pierwszym producentem w Wielkiej Brytanii, który przekroczył tę granicę. Ze wszystkich samochodów wyprodukowanych w Sunderland na eksport trafiło już ponad pięć milionów sztuk.

Ze względu na istniejące moce produkcyjne fabryki w Sunderland, produkcja nowego modelu Infiniti oznacza, że hatchback klasy C Nissana, który według zapowiedzi z kwietnia miał powstawać właśnie w Sunderland, będzie produkowany gdzie indziej. Decyzja o miejscu jego produkcji zostanie podjęta i ogłoszona w późniejszym terminie.

mk / Onet