Grupa FIAT inwestuje w Sosnowcu

Magneti Marelli Exhaust Systems unowocześni linię za 20 mln zł i utrzyma 180 etatów w katowickiej strefie.

W Tychach przedświąteczne nastroje nie są może najlepsze, ale w innej polskiej spółce z grupy FIAT 180 pracowników może spać spokojnie. Magneti Marelli Exhaust Systems dostanie lada moment zezwolenie na kolejny projekt w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (KSSE).

— Firma zainwestuje 16-20 mln zł w zakładzie w Sosnowcu i unowocześni linię produkcyjną systemów katalitycznych do układów wydechowych. Dzięki temu będzie wytwarzać produkty zgodne z normą Euro 6. Powstanie pięć nowych etatów, a 180 zostanie utrzymanych przez co najmniej pięć lat — mówi Piotr Wojaczek, prezes KSSE. Przypomnijmy, że w katowickiej strefie jest szansa na wielką inwestycję motoryzacyjną. W listopadzie zezwolenie odebrał koncern GM, który walczy wewnątrz grupy o zdobycie kontraktu na produkcję modeli Astra 5. Jeśli władze koncernu podejmą taką decyzję, firma wyda ponad 300 mln zł i utrzyma 2,7 tys. etatów. Katowicka strefa wyda jeszcze zezwolenie dla firmy Mitrex, producenta palników gazowych i pieców przemysłowych.

— Mitrex wynajmie halę w Dąbrowie Górniczej. Zainwestuje 4 mln zł, zatrudni 10 osób — mówi Piotr Wojaczek. Dotychczas katowicka strefa wydała 25 zezwoleń.

— Będzie jeszcze jedno. Firmy obiecają w tym roku ponad 1,5 mld zł inwestycji. Wygląda na to, że ten rok będzie lepszy od poprzedniego, choć nie spodziewałem się tego. Wszystko się bierze z efektu skali: mamy dużo klientów, którzy reinwestują — wyjaśnia Piotr Wojaczek.

Z raportu KPMG wynika, że w tym roku wszystkie 14 SSE wyda 185 zezwoleń. Katowicka jest liderem i jedną z pięciu stref, które zanotowały zwyżki. W ubiegłym roku wydała 18 zezwoleń.

Puls Biznesu, MAG