Goodyear współtworzy auto elektryczne nowej generacji

Goodyear poinformował o udziale w projekcie StreetScooter – przedsięwzięciu zainicjowanym przez środowisko akademickim, którego celem jest stworzenie pojazdu elektrycznego nowej generacji.

Nazwa projektu nawiązuje do popularnych „autoscooterów” czyli samochodzików elektrycznych spotykanych w wesołych miasteczkach. Zaprojektowano go tak, by sprawdzał się w centrach miast. W jego powstanie zaangażowani są nie tylko naukowcy ale i dostawcy części, firmy technologiczne czy producenci oprogramowania.

Auto ma wypełniać lukę między jednośladami a samochodami i zaspokajać potrzebę przemieszczania się w ruchu miejskim, które zgodnie z szacunkami wynosi od 45 do 130 km dziennie, przy rocznych przebiegach do 15 000 km i prędkości maksymalnej 105 km/h. Na jego pokładzie znajdzie się miejsce dla dwóch lub czterech pasażerów, przy pojemności bagażnika do 850 l.

– Naszym celem było zbudowanie pojazdu elektrycznego, który zaspokoiłby potrzeby konsumentów za ułamek ceny obecnie dostępnych na rynku pojazdów elektrycznych. Szacowany koszt pokonania 100 km wynosi poniżej 3 euro. Wyzwanie jakie stanęło przed Goodyearem polegało na zaprojektowaniu opony spełniającej szczególne wymagania pojazdów elektrycznych. Samochody te często wyróżniają się względnie stałym poziomem momentu obrotowego, nawet przy niskich prędkościach, co przekłada się na lepsze przyspieszenie w porównaniu z pojazdem z silnikiem spalinowym o podobnej mocy – powiedział prof. Achim Kampker.

StreetScooter powstaje w niemieckim Aachen i zadebiutuje na kilku europejskich rynkach jeszcze w tym roku.

Źródło: Goodyear

ll/moto.wp.pl


Warning: A non-numeric value encountered in /wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 997