Prawdopodobnie pierwsze na świecie mobilne biblioteki o napędzie elektrycznym pojawią się w szwedzkim Göteborgu latem przyszłego roku. Tamtejsza biblioteka miejska postanowiła zainwestować w nowoczesne biblioteki mobilne i wybrała do tego celu autobusy elektryczne Volvo.
Biblioteka Miejska w Göteborgu posiada obecnie dwie mobilne biblioteki działające w mieście i w jego okolicach, obsługujące około 70 przystanków i 110 przedszkoli. Obecnie zakupiono dwa nowe w pełni elektryczne autobusy Volvo, które zastąpią dotychczasowe pojazdy w lipcu 2020 r.
Nowe mobilne biblioteki będą bardziej atrakcyjne dla dzieci i całych rodzin – m.in. dzięki
wyposażeniu wnętrza, które oprócz regałów na książki, będzie zaaranżowane tak, aby umożliwić organizację spotkań dla dzieci i dorosłych. Zadanie aranżacji wnętrz autobusów powierzono fińskiej firmie Kiitikori OY.
Autobusy elektryczne Volvo 7900 Electric zostaną oddane do użytku jako w pełni gotowe i kompletne rozwiązanie, przy stałym miesięcznym koszcie dostarczanej przez Volvo obsługi technicznej pojazdów oraz ich akumulatorów. Całonocne postoje, ładowanie i obsługa techniczna będą się odbywać w nowym centrum Volvo Trucks w Mölndal. Taka koncepcja pozwala Bibliotece Miejskiej w Göteborgu na eksploatację pojazdów przez znacznie więcej godzin niż w przypadku autobusów, które działają obecnie.
,,Zamówienie jest wynikiem współpracy pomiędzy Kiitikori OY, Volvo Truck Center Mölndal i Volvo Buses. Biblioteka Miejska w Göteborgu podąża za przykładem rosnącej liczby naszych klientów i nabywa kompleksowe rozwiązanie, w ramach którego dbamy o autobus i wszystkie powiązane usługi,” mówi Jonas Pettersson, Dyrektor ds. Sprzedaży w Volvo Buses.
„Z niecierpliwością czekamy na kolejne mobilne biblioteki, które pozwolą nam odwiedzić wszystkie dzieci – także te, które mieszkają lub uczęszczają do przedszkoli w śródmiejskiej strefie zieleni w Göteborgu. Wybraliśmy autobusy elektryczne, aby zapewnić taką możliwość przez cały okres eksploatacji pojazdu, który wynosi nie mniej niż 12 lat”, mówi Anette Eliasson, kierownik w Wydziale Kultury Gminy Gothenburg.
Autobusy elektryczne są wyposażone w akumulatory o pojemności 250 kWh i są ładowane za pomocą kabla CCS. Zużycie energii przez autobusy elektryczne Volvo jest o około 80% mniejsze niż w przypadku autobusu z silnikiem diesla Euro 6.
Do tej pory elektryczne autobusy Volvo zostały sprzedane w Szwecjo do taich miast jak Gothenburg, Kungsbacka, Malmö i Uddevalla. Kursują także w regularnym ruchu miejskim w miastach w Danii, Wielkiej Brytanii, Luksemburgu, Holandii, Norwegii i w Polsce.
15 lutego 2019 r.
Więcej informacji:
Anna Nojszewska, anna.nojszewska@volvo.com, tel. 665 980 857
Łukasz Piasta, lukasz.piasta@webershandwick.pl, tel. 600 442 238
Volvo Polska
Volvo Polska to część Grupy Volvo – jednego z wiodących światowych producentów samochodów ciężarowych, autobusów, maszyn budowlanych oraz systemów napędowych do łodzi motorowych i urządzeń przemysłowych. W Polsce Volvo obecne jest od lat 70-tych. Na początku lat 90-tych Volvo rozpoczęło we Wrocławiu działalność przemysłową. W 1996 roku otwarto fabrykę autobusów, a kolejne lata zaowocowały rozwojem firmy i rozszerzeniem zakresu jej działalności. Obecnie firma Volvo Polska obejmuje: fabrykę autobusów, a także organizacje sprzedaży autobusów, samochodów ciężarowych i maszyn budowlanych oraz globalne centra dostarczające usługi biznesowe w takich sektorach, jak IT, finansowy i HR.
Polska fabryka Volvo
Wrocławska fabryka jest największą fabryką autobusów Volvo w Europie. Powstają w niej kompletne autobusy miejskie, międzymiastowe i turystyczne, które dostarczane są do operatorów miejskiego transportu publicznego, przewoźników na trasach międzymiastowych i międzynarodowych oraz firm turystycznych na rynkach całej Europy.
W 2010 roku w polskiej fabryce rozpoczęła się seryjna produkcja autobusu hybrydowego. Obecnie Volvo oferuje pełną flotę zelektryfikowanych autobusów. Gama obejmuje hybrydę Volvo 7900 Hybrid (dostępną również w wersji przegubowej), elektryczną hybrydę Volvo 7900 Electric Hybrid oraz najnowszy model – w pełni elektryczny autobus Volvo 7900 Electric. W Europie zelektryfikowane autobusy Volvo stanowią część transportu zbiorowego w wielu miastach, między innymi w Szwecji, Danii, Norwegii, Wielkiej Brytanii, na Węgrzech, w Niemczech, Szwajcarii, Hiszpanii, Luksemburgu, Austrii, Holandii i innych. Do tej pory Volvo na całym świecie dostarczyło operatorom transportu publicznego ponad 4 tys. zelektryfikowanych autobusów.
W Polsce autobusy hybrydowe Volvo jeżdżą we Wrocławiu, Inowrocławiu, Tarnowskich Górach i Warszawie, a największą jak dotąd flotę 35 autobusów odebrał PKM Sosnowiec. W 2018 roku Volvo wygrało przetargi bądź dostarczyło już autobusy hybrydowe, elektryczne lub elektryczno-hybrydowe do Inowrocławia (8 elektrycznych i 8 elektryczno-hybrydowych), Grudziądza (7 elektryczno-hybrydowych), Białegostoku (4 hybrydowe), Ełku (6 hybrydowych), Krosna (11 hybrydowych), Jeleniej Góry (3 hybrydowe), Krakowa (12 hybrydowych – przegubowych) i Kędzierzyna-Koźla (1 hybrydowy), Leszna (8 hybryd).
Więcej informacji:
Facebook: Volvo Polska Autobusy