Compal wybuduje fabrykę elektroniki samochodowej w Czeladzi. To pierwszy zakład produkcyjny tajwańskiej firmy w Europie

Tajwańczycy wybrali Czeladź w Zagłębiu. Tutaj wybudują swój pierwszy zakład produkcyjny w Europie. W poniedziałek 29 lipca odbyło się symboliczne wbicie pierwszej łopaty przy ul. Gdańskiej, gdzie na terenie Wschodniej Strefy Ekonomicznej będzie realizowana ta duża inwestycja.

 

Compal Electronics z Tajwanu to jeden z liderów sektora produkcji elektroniki na świecie. Założona w 1984 roku firma znana jest na całym świecie głównie z produkcji komponentów do notebooków, takich firm jak: Toshiba, HP czy Lenovo. Powstająca w Czeladzi fabryka skupi się natomiast na produkcji nowoczesnych podzespołów dla sektora elektroniki samochodowej.

 

Tajwańczycy planują zatrudnić na początek około 220 osób, a nakłady inwestycyjne wyniosą łącznie ponad 200 mln zł. Planowany koszt pierwszego etapu to około 60 mln zł. Nowy zakład ma być gotowy w połowie 2025 roku. Produkcja także planowana jest na przyszły rok. Nowy zakład będzie budowała firma Panattoni.

Czeladź najlepszą lokalizacją. Takiej inwestycji jeszcze w mieście nie było

Obecni podczas inauguracji inwestycji przedstawiciele tajwańskiego rządu oraz firmy Compal podczas uroczystości wielokrotnie podkreślali, że Czeladź ze względu na swe położenie jest doskonałym miejscem na rozwój tego typu inwestycji.

Jak informuje miasto, wiele wskazuje na to, że w przypadku jej sukcesu, może stać się ona kołem zamachowym, które przyciągnie kolejne inwestycje azjatyckich firm związanych z produkcją półprzewodników do Czeladzi, a także do innych regionów w naszym kraju. Inwestorzy z Tajwanu podkreślali także dobry klimat rozmów na temat swoich planów z lokalnymi władzami samorządowymi oraz przedstawicielami rządu i KSSE.

– Takiej inwestycji jeszcze w naszym mieście nie było. Tym bardziej cieszy nas to, że firma z Tajwanu zdecydował się na rozwój swojego biznesu właśnie u nas. Nie było to takie oczywiste, ponieważ w grę wchodziły inne lokalizacje w naszym kraju. Ostatecznie okazało się, że mamy wiele atutów, które skłoniły inwestorów do podjęcia takiej właśnie decyzji – podkreśla Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.

– Co ważne, dzięki temu przedsięwzięciu ma powstać finalnie ponad 300 nowych miejsc pracy, a więc to szansa na zatrudnienie dla czeladzian. Druga istotna kwestia, to plany rozwoju i rozbudowy tego zakładu, co też przełoży się na zwiększenie zatrudnienia. Ponadto produkcja związana będzie z nowoczesnymi technologiami, a takie inwestycje zawsze podnoszą prestiż miasta. Generalnie coraz więcej firm i prywatnych inwestorów wybiera Czeladź. Nam pozostaje więc mieć nadzieję, że ten trend utrzymywać się będzie jeszcze bardzo długo – dodaje.

W uroczystej inauguracji nowego przedsięwzięcia udział wzięli między innymi:

  • Arthur Wang – wiceprezydent firmy Compal,
  • Corina Yun-Fang – zastępca Biura Przedstawicielskiego Tajpej w Polsce,
  • Andrzej Dycha – prezes zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu,
  • Maciej Żukowski – dyrektor Departamentu Rozwoju Inwestycji w Ministerstwie Rozwoju i Technologii,
  • Mateusz Rykała – wiceprezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A.

Źródło: dziennikzachodni.pl