Zbliża się czas droższych ubezpieczeń OC na samochód. Komisji Nadzoru Finansowego nie podoba się to, że ubezpieczyciele kuszą klientów promocjami, zamiast ustalać ceny na podstawie statystyk i realnego ryzyka wypadku czy stłuczki. W tej sytuacji warto przypomnieć sobie kilka sposobów na tańszą polisę, o których niby wszyscy wiedzą, ale nie zawsze pamiętają.
Niektóre grupy mają taniej
Każdy ubezpieczyciel kalkuluje cenę polisy na podstawie statystyk i sprawdza, czy sprzedaż ubezpieczenia danemu kierowcy niesie za sobą potencjalnie większe lub mniejsze ryzyko pojawienia się szkody. Dlatego niektóre grupy posiadaczy aut z zasady płacą mniej. Doświadczeni kierowcy, którzy mogą pochwalić się wieloletnią jazdą bez szkód, zapłacą znacznie mniej niż ci, którzy prawo jazdy odebrali niedawno. Poza tym na zniżki mogą też liczyć przedstawiciele wybranych zawodów, m.in. służb mundurowych, nauczyciele, rolnicy, pracownicy banków spółdzielczych oraz zawodowi kierowcy.
Taniej w pakiecie
Ubezpieczyciele pamiętają o zniżkach dla kierowców, którzy w pakiecie z OC kupują także ochronę autocasco (AC). Zapewnia ona pomoc w przypadku kradzieży i całkowitego lub częściowego zniszczenia pojazdu w wyniku zderzenia np. z innym samochodem, drzewem czy budynkiem. Zakres ochrony obejmuje również uszkodzenia auta w wyniku pożaru lub jego dewastację przez osoby trzecie. W takim pakiecie z polisą na samochód mogą się także znaleźć ubezpieczeń majątkowe, np. ochrona domu czy mieszkania.
Płać od razu, a nie w ratach
Nie jest tajemnicą, że zapłata jest najmniej lubianym etapem każdych zakupów. Dlatego tak bardzo popularne są raty, które jednak w przypadku ubezpieczeń wcale nie są tak opłacalne. Warto pamiętać, że ubezpieczyciele łagodniej traktują tych, którzy są zdecydowani od razu zapłacić całą kwotę.
Tańsze może być również AC
Pozostawianie auta w niestrzeżonym miejscu to jak prezent dla złodzieja. Tak przynajmniej wynika z policyjnych statystyk, według których w zeszłym roku najwięcej pojazdów ukradziono wprost z ulicy (aż 7 tys. z 16 tys. wszystkich kradzieży). Oczywiście nie każdy ma szansę na własny garaż, ale na pewno warto trzymać samochód na zamkniętym terenie – np. parkingu strzeżonym – bo z jednej strony utrudni to „pracę” przestępcom, a z drugiej pozwoli oszczędzić na AC. W jaki sposób? To proste, ubezpieczyciel weryfikuje, gdzie kierowca trzyma auto i na tej podstawie szacuje ryzyko kradzieży.
Pamiętasz, żeby porównać oferty?
Nawet jeśli dobrze wiemy, jakie zniżki nam przysługują, to i tak bez odpowiedniego rozeznania w cenach wszystkich ubezpieczycieli, łatwo jest przeoczyć najtańszą polisę. „Firm jest dużo, ale nie mam czasu na rozmowę z agentem każdej z nich” – przed takim dylematem staje kierowca, który wie, jakie zniżki mu się należą i chce oszczędzić, ale nie wie, jak znaleźć tanie ubezpieczenie dla siebie. – To prawda, że im więcej ubezpieczeń jest do wyboru, tym trudniej znaleźć to najtańsze, szczególnie jeśli chcemy otrzymać najkorzystniejszą dla nas polisę. W odpowiedzi na potrzeby kierowców na rynku pojawiły się multiagencje, w których w kilka minut można dostać porównanie cen wielu polis. U nas kalkulacja obejmuje 20-stu ubezpieczycieli, dzięki czemu kierowca od razu może kupić tańsze ubezpieczenie, oszczędzając tym samym nawet kilkaset złotych – tłumaczy Maciej Kuczwalski, ekspert multiagencji CUK Ubezpieczenia.
5 kroków do kupna tańszego ubezpieczenia na samochód:
sprawdź czy Twoja profesja pozwala na zniżkę,
bezpiecznie przechowuj auto,
opłać całą składkę od razu przy zakupie,
ubezpiecz w pakiecie kilka rzeczy jednocześnie,
porównuj ceny polis wszystkich ubezpieczycieli.
Źródło: CUK Ubezpieczenia
tb/ (wp.pl)