Ceny paliw na stacjach ciągle spadają. Czy przekroczą granicę 4 zł za litr?

Na stacjach paliw utrzymuje się trend do obniżania cen benzyny i oleju napęowego. Bez problemu można już kupić benzynę Pb95 taniej niż 4,50 zł/l oraz olej napędowy (ON) za mniej niż 4,80 zł/l. Jednak ceny spadają wolniej niż przypuszczano.

Atrakcyjne ceny na stacjach benzynowych są wynikiem światowych trendów i spadającego popytu. Jednak większość analityków twierdzi, że nie osiągną poziomu 4 zł za litr w przypadku benzyny bezołowiowej 95, a tym bardziej oleju napędowego. W ostatnich tygodniach detaliczna sprzedaż paliw w Polsce obniżyła się o połowę i utrzymuje na takim poziomie, więc żeby to zrekompensować stacje podnoszą marże.

Stacje przy supermarketach już oferują benzynę i olej napędowy poniżej 4 zł/l

Przez ostatnie dziesięć dni ceny benzyny spadły się o kolejne 20 gr/l. Olej napędowy staniał podobnie, ale jego cena wyjściowa była i ciągle jest wyższa. W tej chwili bez kłopotu można nabyć benzynę Pb95 za mniej niż 4,50 zł/l i olej napędowy poniżej 4,80 zł na stacjach dużych sieci.

Dyskont Paliwowy w Zgorzelcu fot. Materiały prasowe Citronex

Stacje paliw zlokalizowane przy supermarketach już obniżyły ceny benzyny poniżej 4 zł za litr, ale to efekt dumpingu i w tej chwili takie ceny są na granicy lub poniżej progu opłacalności. Taki manewr ma na celu zachęcenie klientów do odwiedzin sklepu i połączeniu tankowania samochodu z zakupami spożywczymi.

Prognozy portalu e-petrol dalej są optymistyczne i przewidują obniżenie cen do końca marca 2020 o co najmniej kolejne 20 gr/l.

Źródło: www.moto.pl