Branża motoryzacyjna wspiera wzrost eksportu z Polski

Pierwszy raz od kwietnia 2021 roku eksport rósł w listopadzie szybciej od importu, eksport „ciągnie” branża motoryzacyjna – podał Narodowy Bank Polski.

Według wstępnego szacunku, wartość eksportu towarów w listopadzie 2022 r. wyniosła 141,0 mld zł, a importu 148,0 mld zł. Oznacza to wzrost obrotów odpowiednio o 21,5 proc. i 18,9 proc. w stosunku do analogicznego miesiąca 2021 r. – Po raz pierwszy od kwietnia 2021 r. wartość eksportu rosła szybciej niż wartość importu. Z jednej strony wynikało to z poprawy relacji cenowych polegającej na stopniowym przyśpieszeniu wzrostu cen produktów przetwórstwa przemysłowego przy osłabieniu wzrostowej tendencji surowców i półproduktów. Z drugiej strony kontynuowana była wysoka dynamika eksportu branży motoryzacyjnej – napisał NBP.

NBP podał, że zwiększył się także wolumen eksportu żywności oraz paliw. Natomiast negatywny wpływ na realną dynamikę eksportu miały pogłębiające się spadki wolumenów towarów zaopatrzeniowych oraz dóbr konsumpcyjnych trwałego użytku.

Źródło: SAMAR


Warning: A non-numeric value encountered in /wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 997