Kontrolowany przez Romana Karkosika Boryszew zawarł warunkowe umowy nabycia większości udziałów Tensho Poland Corporation. Umowy zostaną ostatecznie sfinalizowane po uzyskaniu zgody UOKiK.
Boryszew i Tensho Poland Corporation (część japońskiego koncernu Tensho Electric Industries) zawarły 17 kwietnia warunkowe umowy nabycia udziałów w spółkach TPC. Umowy dotyczą udziałów w japońskich firmach Tensho Electic Industries Co. Ltd., Mitsui & Co. Limited, Sanko Corp. Ltd oraz znajdującej się w Niemczech spółki Mitsui & Co. Deutschland.
Boryszew ma objąć w sumie 136 000 udziałów wymienionych spółek o wartości nominalnej 500 złotych każdy i łącznej wartości nominalnej 68 mln PLN, co stanowi 80 proc. kapitału zakładowego TPC i uprawnia do 80 proc. głosów na Zgromadzeniu Wspólników. Kwota, jaką spółka ma zapłacić wynosi 1,6 mln EUR, czyli ok. 6,7 mln PLN. Boryszew przejmie także zadłużenie odsetkowe Tensho o wartości 9 mln EUR, czyli ok. 37,7 mln PLN w zamian za posiadane przez Grupę Boryszew akcje własne. W wyniku rozliczenia tej transakcji dotychczasowi wierzyciele TPC staną się akcjonariuszami Boryszew S.A. posiadającymi łącznie około 3,80 proc. akcji Boryszew SA.
Wraz z przejętym zadłużeniem całkowita wartość transakcji wynosi 10,6 mln EUR.
Obok umowy zakupu podpisano także umowę o współpracy pomiędzy obiema grupami, która ma pozwolić Tensho na wykorzystanie potencjału dystrybucyjno – sprzedażowego polskiej grupy, a Boryszewowi ułatwić rozwój na nnowych rynkach takich jak Meksyk.
– Kolejne przejęcie w branży motoryzacyjnej nie tylko umacnia naszą pozycję w tym segmencie rynkowym ale także otwiera nowe możliwości związane z pozyskiwaniem kolejnych kontraktów, nie tylko w sektorze automotive. Przejęty zakład jest nowoczesny i dobrze zorganizowany, produkuje wysoce zaawansowane technologicznie komponenty dla branży RTV/AGD. Chcemy rozwijać także ten segment działalności. Jest to dla nas także okazja nabycia nowych kompetencji – mówi Piotr Szeliga, prezes zarządu Grupy Boryszew.
Tensho Poland Corporation jest właścicielem zakładu położonego w podstrefie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Łysomicach, który zajmuje się produkcją „wysokiej jakości wyrobów z tworzyw sztucznych, w tym: elementów dla przemysłu telewizyjnego (zarówno detale zewnętrzne, jak i detale montażowe wewnętrzne), plastikowych części dla sektora motoryzacyjnego, opakowań oraz innych produktów, mających szerokie zastosowanie w procesach logistyczno-spedycyjnych (palety plastikowe, kontenery, skrzynki oraz pojemniki) a także pojemników na odpady medyczne”.
Zakład, zlokalizowany na działce o działki powierzchni 6,5 ha zabudowanej budynkami o powierzchni użytkowej 13,6 tys. m2, wyposażony jest m.in. w 17 wysokiej jakości maszyn wtryskowych oraz w pełni wyposażone linie lakiernicze. Średnie zatrudnienie w ostatnich 3 latach wynosiło około 200 pracowników, średnie obroty w tym samym okresie to około 60 mln PLN.
Boryszew SA zamierza kontynuować i rozwijać działalność TPC. – Jeśli przejęcie dojdzie do skutku, pozwali nam na dalszy rozwój dotychczasowej współpracy z producentami samochodów, a także zapewni dostęp do innych japońskich producentów aut, takich jak np. Toyota czy Honda. Dzięki przejęciu TPC będziemy mogli przyspieszyć przenoszenie części produkcji z Niemiec, gdzie koszty pracy są dużo wyższe niż w Polsce – powiedział Paweł Surówka, członek zarządu Boryszewa odpowiedzialny za segment motoryzacyjny po podpisaniu w marcu listu intencyjnego.
Umowa warunkowa została zawarta z zastrzeżeniem spełnienia warunków zawieszających dotyczących m.in. otrzymania przez Boryszew S.A. decyzji prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyrażającej zgodę na dokonanie koncentracji w postaci przejęcia kontroli nad TPC.
AUTOR: WNP.PL (PIOTR MYSZOR)