Banki przedłużyły kredyt Fiatowi. Włosi szykują się na resztę akcji Chryslera

Koncern z Turynu uzgodnił z bankami odnowienie linii kredytowej o wartości prawie 2 mld euro, kończąc pierwszy etap przygotowań do przejęcia reszty akcji Chryslera.

Fiat podpisał umowę o odnowieniu trzyletniej linii kredytowej o wartości 1,95 mld euro , którą włoski koncern w lipcu 2011 r. otrzymał od konsorcjum dziewięciu banków. „To pokazuje mocne poparcie dla grupy Fiata ze strony jej kluczowych banków” – stwierdził koncern w komunikacie wydanym w piątek wieczorem.

Według nieoficjalnych informacji to pierwszy etap finansowych przygotowań Fiata do zakupu 41,5 proc. akcji amerykańskiego koncernu Chrysler, które nie należą jeszcze do włoskiego koncernu. Ich właścicielem jest fundusz emerytalny pracowników Chryslera i bez wykupienia tych akcji Fiat nie może zrealizować swojego planu fuzji z amerykańskim koncernem.

Po przedłużeniu własnej umowy kredytowej z bankami Fiat ma jeszcze renegocjować umowę Chryslera na 3 mld dol. kredytu, a wreszcie umowę o kredycie na wykupienie akcji Chryslera od związkowców amerykańskiej firmy.

Od trzech lat włoski koncern korzysta z odnawialnych kredytów, które dostał od banków Barclays, BNP Paribas, Citigroup, Credit Agricole CIB, Intesa San Paolo, Mediobanca, Royal Bank of Scotland, Societe Generale i Unicredit.

Każdy z tych banków zgodził się pożyczyć Fiatowi po 222 mln euro, ale po przedłużeniu umowy banki chcą zmniejszyć do 150 mln euro zaangażowanie w kredytowanie włoskiego koncernu, rozszerzając konsorcjum o nowe banki, jak poinformowała agencja Reuters, powołując się na źródła wśród bankowców.

Tekst pochodzi z serwisu Wyborcza.biz , qub, Reuters


Warning: A non-numeric value encountered in /wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 997