AvtoVaz: zdecydowana odmiana

Rosyjski producent samochodów AvtoVaz osiągnął w pierwszej połowie roku zysk netto 700 mln rubli (23 mln USD), w porównaniu z 500 mln rubli (16 mln USD) straty w tym samym okresie ub. roku, i to pomimo spadku sprzedaży samochodów.
Sprzedaż krajowa spółki AvtoVaz, która wytwarza samochody Łada, spadła o 14% w ciągu pierwszych sześciu miesięcy roku do poziomu 250 732 pojazdów.

AvtoVaz, który w 2014 roku ma być przejęty przez alians Renault-Nissan, w lipcu podniósł ceny i spodziewana sprzedaż w Rosji spadnie w jego przypadku o ok. 9% do 525 tys. – 530 tys. pojazdów.

Tak czy inaczej PricewaterhouseCoopers prognozuje, że całkowity rynek w Rosji wzrośnie w tym roku o 4% do ok. 2,6 mln pojazdów i kraj ten jest na dobrej drodze drodze, aby w połowie dekady stać się największym w Europie rynkiem nowych samochodów.

AvtoVaz informował w piątek o 23% wzroście zysku w pierwszej połowie roku (przed potrąceniem odsetek, podatków, deprecjacji i amortyzacji) do poziomu 5,4 mld rubli (177 mln USD), nie podając jednak żadnych dodatkowych wyjaśnień.

AUTOR:  AUTOMOTIVE NEWS, WNP.PL (AG)