Autobest 2016 – znamy finalistów

Choć Europejczycy bardziej się pasjonują rozstrzygnięciami konkursu Car of the Year, to dla wielu równie ważny jest plebiscyt Autobest. W finałowej rozgrywce tegorocznej edycji będziemy mieli pojedynek crossovery kontra kompakty.

Tegoroczny plebiscyt Autobest jest wyjątkowy nie tylko dlatego, że mamy już piętnastą edycję tego konkursu. Do zeszłego roku był to bowiem konkurs zorientowany przede wszystkim na kraje Europy Środkowo-Wschodniej. Od tegorocznej edycji grono jurorów zwiększyło się z 15 do 26, a nowi reprezentują państwa zachodniej Europy (Austria, Belgia, Francja, Irlandia, Hiszpania, Holandia, Norwegia, Portugalia, Szwecja, Wielka Brytania oraz Włochy). Po raz pierwszy też zwycięzca zdobędzie tytuł „Best Buy Car of Europe in 2016”.

Nie zmieniły się natomiast pozostałe założenia konkursu. Zwycięzcą zostaje ten model, który, przynajmniej teoretycznie, jest najkorzystniejszą ofertą dla typowego europejskiego kierowcy. Jurorzy pod uwagę biorą takie kryteria jak stosunek ceny do jakości, wszechstronność, nowoczesne technologie czy wygląd, ale również dostępność części zamiennych czy usług serwisowych.

Po pierwszym głosowaniu wśród pretendentów do zwycięstwa pozostały Fiat Tipo (Aegea), Honda HR-V, Hyundai Tucson, Mazda CX-3 oraz Opel Astra. Co ciekawe, trzy marki, które pozostały w wyścigu o końcowy triumf, mają już na swoim koncie po dwa tytuły Autobest. Natomiast Honda oraz Mazda nie zaznały jeszcze smaku zwycięstwa w tym plebiscycie.

Dotychczasowi zwycięzcy konkursu Autobest:
2015 – Opel Corsa
2014 – Hyundai i10
2013 – Ford B-Max
2012 – Hyundai Elantra
2011 – Dacia Duster
2010 – Chevrolet Cruze
2009 – Renault Thalia
2008 – Fiat Linea
2007 – Opel Corsa
2006 – Kia Rio
2005 – Dacia Logan
2004 – Fiat Panda
2003 – Citroen C3
2002 – Skoda Fabia

Finałowa piątka zostanie teraz poddana testom na torze Navak w Belgradzie. Zwycięzcę poznamy 15 grudnia. Wówczas też ogłoszeni zostaną zwycięzcy w pozostałych kategoriach: Companybest, Ecobest, Designbest, Technobest, Safetybest, Smartbest oraz Sportbest. A tymczasem teraz ogłoszono zdobywców tytułu Manbest (Olivier Francois – dyrektor ds. marketingu Fiat Chrysler Automobiles) i Safetybest (system IntelliLux LED Matrix Light w nowym Oplu Astrze).