Toyota zaskoczy nowościami na targach w Tokio

Już za kilka tygodni startuje salon motoryzacyjny w Tokio. Toyota zaprezentuje tam dwa samochody koncepcyjne. Jeden z nich to połączenia SUV-a i vana dla kierowców lubiących aktywny styl życia, a drugi pojazd to sportowa maszyna z napędem hybrydowym.

Nazwa Tj Cruiser jest skrótem od słowa „toolbox” oznaczającego skrzynkę na narzędzia oraz „joy”, czyli radość. Na pierwszy rzut oka kanciaste nadwozie SUV-a przypomina vany i podkreśla walory użytkowe samochodu. Wysoki prześwit oraz duże opony sugerują cechy charakterystyczne dla SUV-ów, a maskę, dach i błotniki wykonano z materiałów odpornych na zadrapania.

Pojazd długości 4300 mm, szerokości 1775 mm, wysokości 1620 mm i rozstawie osi 2750 mm pomieści na pokładzie 4 osoby. Jednak wystarczy kilka ruchów, żeby siedzenia po złożeniu utworzyły płaską podłogę. We wnętrzu zmieścimy przedmioty o długości do 3 metrów (np. deski surfingowe lub rowery). Na tyłach fotelach i ścianach umieszczono punkty do zaczepienia lin mocujących. Po odsunięciu bocznych drzwi możemy załadować spory bagaż, w tym sprzęt sportowy.

Toyota Tj Cruiser trafi do produkcji. Samochód powstanie na płycie podłogowej TNGA, a pod maskę trafi silnik benzynowy 2.0 połączony z jednostką elektryczną. Napęd będzie trafiać na przednią oś lub wszystkie koła.

Druga nowość – Toyota GR HV Sports – nawiązuje do klasycznych aut sportowych japońskiego producenta. Nadwozie w stylu targa przypomina takie modele jak Toyota Sports 800 czy Supra, ale pod maskę trafi najnowsza technologia.

We wnętrzu znajdują się dwa sportowe fotele, za którymi zamocowano baterię trakcyjną. Takie umiejscowienie pozwoli lepiej zbalansować samochód i poprawić osiągi. Silnik benzynow zamontowano z przodu, a napęd trafia na tylną oś – jak w modelu GT86. Automatyczna skrzynia biegów oferuje tryb manualny z 6 przełożeniami.

Źródło: www.moto.pl