Zbliża się koniec roku – Czas na rozliczenie opłaty produktowej

W ostatnim kwartale 2023 wiele firm otrzymało informację od Organizacji Odzysku odnośnie nowych i zazwyczaj znacząco wyższych stawek za przejęcie obowiązku organizacji systemu zbierania odpadów opakowaniowych, a wzrost nie dotyczy przyszłych umów ale dotyczy umów aktualnych. Pojawiły się również sygnały o rozwiązywaniu aktualnych umów przez organizację odzysku. Wiele firm musi się zmierzyć w bardzo krótkim czasie (do końca bieżącego roku kalendarzowego) z nowym problemem, czyli jak na nowo zorganizować system zbierania odpadów opakowaniowych i uniknąć wysokich „kar” wynikających wprost z ustawy.

Jednak zacznijmy od początku: Po co przedsiębiorcy umowa z organizacją odzysku i co to jest opłata produktowa?

Przedsiębiorcy, którzy wprowadzają do obrotu produkty w opakowaniach lub opakowania w Polsce podlegają pod obowiązki wprowadzającego. Jednym z tych obowiązków jest zapewnienie ustawowych poziomów recyklingu i odzysku opakowań – jeśli przedsiębiorca nie zrealizuje tego obowiązku, ponosi opłatę produktową. Ten sam przedsiębiorca prowadząc np. sprzedaż sklepie stacjonarnym może równocześnie ponosić inną opłatę, opłatę recyklingową. W tym artykule wyjaśnimy kto i kiedy płaci daną opłatę.

Opłata produktowa – kto płaci?

Opłata produktowa to inaczej kara za nieosiągnięcie ustawowych poziomów recyklingu i odzysku opakowań oraz produktów (akumulatory, baterie, opony, oleje), które przedsiębiorca wprowadza do obrotu w naszym kraju.

Opłatę produktową opłacają przedsiębiorcy, którzy samodzielnie realizują ustawowe obowiązki wprowadzającego.

Są to m.in.:

  • sprzedawcy internetowi, którzy pakują wysyłany do klientów towar,
  • importerzy, którzy sprowadzają do Polski już zapakowane produkty z zagranicy,
  • producenci, którzy wytwarzają produkty pod własną marką i pakują je w opakowania,
  • przedsiębiorcy, którzy zlecają wyprodukowanie produktów pod własną marką,
  • lokale gastronomiczne, które wydają jedzenie w opakowaniach.
  • importerzy, którzy sprowadzają do Polski produkty takie jak akumulatory, baterie, opony, oleje z zagranicy,

Przedsiębiorca może nie płacić opłaty recyklingowej o ile zorganizuje samodzielnie system zbierania i recyklingu odpadów i zbierze oraz podda recyklingowi 100% masy wprowadzonych przez siebie opakowań do produktów.

 

Przedsiębiorca może też swoje ustawowe obowiązki w zakresie zapewnienia recyklingu i odzysku opakowań lub produktów w opakowaniach przekazać do wyspecjalizowanego podmiotu czyli Organizacji Odzysku. Organizacja na mocy podpisanej umowy, przejmuje szereg ustawowych obowiązków, które spoczywają na przedsiębiorcy. W przypadku systemu opartego na organizacji odzysku opłata produktowa zastępowana jest niższą stawką umowną.

Jednak czy organizacja na pewno zrealizuje obowiązki?

Koniec roku 2023 uświadomił wielu przedsiębiorcom, że nie najniższa cena w umowie jest ważna ale stały i sprawdzony partner, który nie zostawi ich w ostatnim miesiącu roku z niejednokrotnie bardzo poważnym problemem.

Jeśli mają Państwo problem z wyborem organizacji odzysku, jeśli właśnie otrzymali Państwo nowe znacząco wyższe stawki do aktualnej umowy, jeśli właśnie została Państwu wymówiona umowa przez organizacje odzysku zapraszamy do kontaktu.

 

Jeszcze możemy pomóc – zapraszamy do KONTAKTU.

biuro@wastech.pl

tel. 574 23 77 23

 

Jeśli mają Państwo pytania, które chcieliby nam zadać prosimy przesłać je na maila: doradztwo@wastech.pl. Jednocześnie zaznaczając, że są to pytania ze strony PIM. Najciekawsze anonimowo opublikujemy i  udzielimy odpowiedzi.