Wyzwania płynnościowe dla branży automotive

Obecna sytuacja na rynku automotive jest zdefiniowana przerwanymi łańcuchami dostaw oraz problemami z dostępnością półprzewodników, a na horyzoncie pojawiają się już kolejne chmury związane ze zmniejszoną w Chinach produkcją magnezu. Według analityków rynku powrót do normalności rozciągnie się na cały 2022 r. To wszystko znajduje swoje odbicie w spadku produkcji nowych pojazdów o ponad 3% względem 2020, który już był naznaczony okresowymi lockdownami w poszczególnych fabrykach i niespotykanym dotychczas ograniczeniem produkcji i sprzedaży.

Taki obraz rynku powoduje, że instytucje finansowe coraz ostrożniej podchodzą do ryzyka płynnościowego w sektorze automotive. Firmy motoryzacyjne muszą mierzyć się z restrykcyjnym podejściem analityków bankowych, którzy analizują branże przez pryzmat suchych wskaźników finansowych, co przyczynia się do ograniczenia akcji kredytowej, a w konsekwencji utrudnionego dostępu do zewnętrznych źródeł finansowania.

W tym trudnym czasie, kluczem do poprawy sytuacji, może być odpowiedni dobór partnera finansowego, który doskonale rozumie branżę i może stanowić swoistą trampolinę do spodziewanego odbicia w wolumenie sprzedaży w najbliższym okresie.

IFIS Finance (spółka zależna od włoskiego BancaIFIS) wywodzi się branży automotive. Staramy się odpowiadać elastycznie na wyzwania rynku i pomagać klientom utrzymać płynność na satysfakcjonującym poziomie.

Poza klasycznymi rozwiązaniami faktoringowymi, wprowadziliśmy do naszej oferty rozwiązanie skierowane stricte dla branży motoryzacyjnej, mianowicie Zaliczka na poczet przyszłych wierzytelności. Produkt ten pozwala naszym Klientom pozyskać prefinansowanie kontraktów/zamówień. Uzupełniony przez faktoring należnościowy stanowią komplementarny zestaw narzędzi, które z jednej strony umożliwiają zakup surowców lub inwestycję w niezbędne narzędzia produkcji, a z drugiej strony pozwalają utrzymać w ryzach aspekt płynnościowy poprzez szybką konwersję środków zamrożonych w należnościach na gotówkę.

Powyższe rozwiązania mają na celu, przede wszystkim, zabezpieczenie środków na zakup surowców/materiałów, jak również wyeliminowanie ryzyka niewypłacalności kontrahentów poprzez ubezpieczenie należności oraz ograniczenie ryzyka w opóźnień w płatnościach ze strony odbiorców. Uwolniona w ten sposób gotówka pozwala również ograniczyć koszty zakupu dzięki możliwości szybkich płatności za zakupy własne, w zamian za skonto udzielone przez dostawcę.

Trudne czasy wymagają sprawdzonych partnerów, rozumiejących potrzeby rynku i stosujących zindywidualizowane i elastyczne podejście do oceny ryzyka i proponowanych rozwiązań. Tylko wówczas okres kryzysu może być czasem szans i początkiem prosperity w nowych warunkach, a nie zagrożeń i problemów nie do pokonania.

Maciej Szastok

Head of Sales

M +48 509 502 672 

m.szastok@ifis.pl