Wyniki sprzedaży samochodów w Czechach

W okresie styczeń-wrzesień bieżącego roku zarejestrowano w Czechach około 131 000 nowych samochodów osobowych. To o 2,8% więcej niż w analogicznym czasie roku poprzedzającego.
Według danych zebranych przez stowarzyszenie branżowe SDA, dynamika sprzedaży na rynku czeskim jest jednak coraz niższa. Wynik wrześniowy (niecałe 12 500 rejestracji) jest o prawie 3,9% gorszy niż w analogicznym miesiącu rok wcześniej, stanowiąc kontynuację trendu spadkowego notowanego na przestrzeni ostatnich trzech miesięcy.

Analitycy rynku wskazują m.in. na ostrożność, z jaką do ważnych decyzji zakupowych podchodzą obecnie klienci prywatni na rynku czeskim.

Od początku roku liderem rynku pozostaje Skoda z wynikiem 40 100 rejestracji (udział rynkowy na poziomie ponad 30%). Na miejscu drugim i trzecim podium uplasowały się natomiast firmy Hyundai (11 700 sztuk) oraz Volkswagen (11 000 sztuk).

Pierwsza trójka najchętniej kupowanych modeli to Skoda Octavia przed Fabią oraz Hyundaiem i30, który również pochodzi z czeskiej produkcji.
IBRM Samar, Autor Rafał Żaglewski