Porsche dostało kolejny pozew za nieudane przejęcie VW

Odszkodowania 213 mln euro domaga się firma HWO, związana z rodziną znanego niemieckiego przemysłowca Adolfa Merckle, który popełnił samobójstwo po upadku swojego imperium.

W pozwie złożony do sądu w Brunszwiku firma HWO oskarża holding Porsche SE, że ukrywał plany przejęcia Volkswagena, a jednocześnie skupywał akcje koncernu z Wolfsburga. Porsche przez wiele lat skupował akcje VW, ale zaprzeczało, że planuje przejęcie tego koncernu. Dopiero w październiku 2008 r. Porsche nagle ogłosiło, że ma już niemal 75 proc. akcji i praw do akcji VW, czyli jest o włos od przejęcia władzy nad tą firmą.

Z dnia na dzień kurs akcji VW podskoczył wtedy pięciokrotnie, do 1005 euro za sztukę. I inwestorzy kupujący akcje koncernu na krótko tracili fortuny, by odkupić za wyższą cenę akcje, które wcześniej pożyczyli, licząc na spadek kursu tych papierów.

Jednym z inwestorów, który stracił na szalonym wzroście kursu akcji VW był niemiecki miliarder Adolf Merckle. W styczniu 2009 r. popełnił on samobójstwo, gdy rozpadło się jego imperium, obejmujące akcje niemieckich cementowni HeidelbergCement i hurtowni farmaceutyków Phoenix Pharmahandel. Firmy te straciły na spekulacjach na akcjach VW, gwałtowny wzrośnie zadłużenia i spowodowanym przez kryzys spadku kursu akcji cementowni.

W styczniu tego rodzina Adolfa Merckle ujawniła, że rozmawia o ugodzie z Porsche SE, ale ten holding nie chciał zapłacić odszkodowania i sprawa trafiła do sądu w Brunszwiku. Trybunał ten ma już do rozpatrzenie pozwy wobec Porsche o odszkodowania warte łącznie 4 mld euro, wszystkie pod zarzutem oszukiwania inwestorów w sprawie planów przejęcia VW.

Tekst pochodzi z serwisu Wyborcza.biz, qub, Reuters