Wspólny projekt mini-samochodów Mitsubishi i Nissana

Firmy Mitsubishi Motors Corporation i Nissan Motor Co., Ltd. ogłosiły nazwy i zaprezentowały sylwetki nowych, wspólnie opracowanych samochodów segmentu mini przeznaczonych na rynek japoński. Sprzedaż nowych modeli o nazwie Mitsubishi eK Wagon i eK Custom oraz Nissan DAYZ i DAYZ Highway STAR, rozpocznie się w czerwcu br.
Prace badawczo-rozwojowe nad nowymi modelami były prowadzone przez NMKV Co., Ltd., czyli spółkę joint venture Mitsubishi Motors i Nissan, założoną w celu opracowania pojazdów segmentu mini z przeznaczeniem na rynek japoński. Współpraca w ramach spółki NMKV, poczynając od fazy planowania produktu, pozwoliła firmom Mitsubishi Motors i Nissan zachować tożsamość obu marek i stworzyć pojazdy segmentu mini o odmiennej stylizacji nadwozia, czego nigdy wcześniej nie udało się zrealizować w ramach poprzednich umów OEM.

Nowe modele Mitsubishi eK Wagon i eK Custom posiadają cechy upoważniające je do używania japońskiego tytułu „ee kei” (co znaczy „dobry samochód segmentu mini”), takie, jak komfortowe kabiny pasażerskie, dobre właściwości jezdne, wysokiej jakości wykończenie oraz odpowiednią wydajność paliwową.

Wspólny projekt NMKV, mający na celu opracowanie niewielkich pojazdów przeznaczonych do sprzedaży w Japonii, jest częścią umowy zmierzającej do rozszerzenia zakresu współpracy pomiędzy Mitsubishi Motors a Nissanem, którą firmy rozpoczęły w grudniu 2010 r. Oba koncerny będą nadal wykorzystywać efekt synergii, uzyskany dzięki NMKV, zmierzając w kierunku zwiększenia konkurencyjności nowych modeli w segmencie mini. Po wprowadzeniu na rynek pierwszej fali pojazdów mini, Mitsubishi Motors i Nissan rozpoczną prace badawczo-rozwojowe nad drugim samochodem w segmencie mini, które będzie wyróżniało się wysokim nadwoziem typu kombi i zadebiutuje na japońskim rynku na początku 2014 r.

źródło: MMC

AUTOR:  WNP.PL (AG)