Wreszcie sztuczna inteligencja wkracza również do hal produkcyjnych – rusza nabór do drugiego etapu projektu PMSA 4FACTORY

Mechanizmy działania Twittera i Netflixa – na hali produkcyjnej? Od dziś to możliwe dzięki innowacyjnemu narzędziu PMSA 4FACTORY autorstwa firmy DSR S.A.

Rozpoczął się drugi etap projektu wdrażania narzędzi inteligentnej rekomendacji optymalnych zmian w procesach produkcyjnych PRODUCTION MANAGEMENT SMART ADVISOR – PMSA 4FACTORY. Zgłoszenia do projektu przyjmowane są za pomocą strony: https://pmsa.4factory.com/. Liczba miejsc ograniczona.

Technologie informacyjne ciągle usprawniają naszą komunikację, ale też nieustannie próbują ułatwić nasze życie. Jedne pozwalają łączyć się w grupy i ułatwiają wymianę informacji wewnątrz nich, tak jak Facebook i Twitter. Inne, tak jak algorytmy rekomendacji Netflixa, analizują nasze zachowanie żeby zasugerować coś co przyniesie nam korzyści lub przyjemność. Podobne rozwiązania coraz śmielej pukają do fabryk, kładąc na naszych oczach fundamenty Przemysłu 5.0 zaczynając oczywiście od przemysłu wysokotechnologicznego. Wrocławska firma DSR S.A. opracowała system, który wprowadza mechanizmy działania Twittera i Netflixa na halę produkcyjną. Efektem realizacji projektu współfinansowanego z Funduszy Europejskich “Inteligentny Rozwój”: (PMSA) PRODUCTION MANAGEMENT SMART ADVISOR jest, innowacyjne w skali międzynarodowej, narzędzie inteligentnej rekomendacji zmian w procesach produkcyjnych w celu ich optymalizacji, wykorzystujące techniki kognitywne. PMSA 4FACTORY to system informatyczny zintegrowany z licznymi sensorami i terminalami, które kolekcjonują w czasie rzeczywistym informacje o stanie zleceń produkcyjnych oraz warunkach w jakich zlecenia są realizowane. System również ocenia każdą informację pochodzącą z hali produkcyjnej pod kątem jej ewentualnego wpływu na efektywność produkcji i na tej podstawie przygotowuje pracownikom fabryki rekomendacje działań, które powinny przynieść najwięcej korzyści, lub zminimalizować ewentualne straty wynikające np. ze zbliżającej się awarii maszyny. Na przyrastających danych PMSA 4FACTORY poszukuje nowych zależności pomiędzy zdarzeniami a przyszłą efektywnością maszyn, linii produkcyjnych i całych zakładów, ucząc się coraz lepiej „rozumieć” te dane i dobierając coraz lepsze rekomendacje dla odpowiednich pracowników fabryki przyszłości. Rozwiązanie zaproponowane przez DSR S.A. pomaga identyfikować działania najistotniejsze z punktu widzenia efektywności procesu produkcyjnego, ograniczając tym samym koszty działań, które nie przynoszą większych efektów. Nieustannie szuka korelacji między zdarzeniami, a następującymi po nich zmianami wartości wskaźników efektywności produkcji takimi jak np. OEE. Co z kolei pozwala na przewidzenie zbliżających się zdarzeń wpływających na proces produkcyjny, np. awarię maszyny w wyniku zwiększenia prędkości podawania materiału, czy też zmniejszenie jakości wyrobów w wyniku zaangażowania niedoświadczonego operatora do maszyny wykonującej kluczową dla jakości operację.

Główne korzyści z udziału w projekcie PMSA 4FACTORY

Znaczny wzrost efektywności produkcji

Zastosowanie nowatorskiego narzędzia doprowadzi do znacznego wzrostu efektywności produkcji. Procesy produkcyjne objęte testami uzyskają wydajność o klasę wyższą niż ich wydajność bazowa przed rozpoczęciem testu. Zgodnie z Lean Management zakłada się, że procesy produkcyjne uzyskujące OEE mniejsze niż 40% są w grupie słabej wydajności. Procesy produkcyjne uzyskujące OEE do 60% są w grupie typowej wydajności, a procesy uzyskujące OEE na poziomie 80-85% są na najwyższym na świecie poziomie wydajności produkcji.

Nawet dwukrotny spadek awaryjności maszyn

Zastosowanie autorskiej metody predykcji wystąpienia awarii, zużycia narzędzi oraz zużycia materiałów eksploatacyjnych, pozwoli w znacznym stopniu wyeliminować sytuacje prowadzące do nieplanowanego i bardzo kosztownego zatrzymania procesu produkcyjnego. Metody analityczne wskazywać będą przewidywany czas i prawdopodobieństwo takiego zdarzenia, co pozwoli na zaplanowanie odpowiednich działań prewencyjnych Działu Utrzymania Ruchu.

 

Rozwiązania takie jak PMSA 4FACTORY zaproponowane przez firmę DSR ułatwiają kontrolę nad procesem transformacji cyfrowej w fabryce i dostosowują jego przebieg do specyfiki danego przedsiębiorstwa produkcyjnego.

Zgłoś swoją firmę do udziału w projekcie PMSA 4FACTORY już dziś: https://pmsa.4factory.com/ . Liczba miejsc ograniczona.

Źródło: https://www.dsr.com.pl/

***

DSR S.A. od 2005 roku skutecznie wspiera wykorzystanie zasobów firmy produkcyjnej, poprzez ocenę rzeczywistego wykorzystania maszyn i czasu pracy specjalistów wykorzystujących narzędzia IoT i cloud computing. Ponadto, nasze rozwiązania pozwalają na usprawnienie procesów produkcyjnych, dając rzeczywisty obraz kluczowych wskaźników wydajności produkcji. Oferowane przez nas systemy zarządzania produkcją pozwalają również na szybką analizę dostępności zasobów oraz lepszą organizację pracy, a także na sprawne planowanie i harmonogramowanie produkcji.

Nasza oferta systemów zarządzania produkcją, opracowanych dla koncepcji Przemysł 4.0 o nazwie DSR 4FACTORY – jest pakietem rozwiązań informatycznych, usprawniających poszczególne obszary w ramach całego procesu produkcyjnego, który obejmuje usługi i oprogramowanie do rejestracji i analizy procesu produkcyjnego, monitorowania określonych parametrów maszyn oraz śledzenia przepływu materiałów: SFC 4FACTORY, EAM 4FACTORY, MPS 4FACTORY, CFG 4FACTORY.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułStellantis: auta na wynajem
Następny artykułKolejny spadek