Volvo znów produkuje auta opancerzone

Pierwszym samochodem w ramach nowej serii będzie Volvo XC90 Armored, jakie zbuduje dział samochodów specjalnych Volvo Cars. Kolejne modele już są w planach.

Światowe zapotrzebowanie na samochody opancerzone cały czas rośnie. Producenci oferują auta o różnym poziomie opancerzenia i odporności na ewentualny atak. Do Volvo Cars wpływały liczne prośby o opracowanie modelu XC90 zapewniającego podwyższony poziom ochrony. Zadanie zaprojektowania takiego kuloodpornego pojazdu powierzono działowi aut specjalnych Volvo, który ma bogate doświadczenie w budowaniu samochodów policyjnych, wozów strażackich oraz różnych maszyn specjalistycznych.

Swój specjalny, wzmocniony pojazd Volvo stworzyło na bazie wersji XC90 T6 AWD Inscription. Jego kabina jest na tyle duża, że pasażerowie nie odczują dyskomfortu z powodu zastosowanych materiałów (chociażby grubszych drzwi czy mocniejszych szyb).

Stalowy pancerz o podwyższonej wytrzymałości ma 10 milimetrów, a grubość szyb sięga nawet 50 milimetrów. Takie opancerzenie waży dodatkowe 1400 kilogramów. To oznacza, że „kuloodporne” XC90 z kompletem pasażerów może osiągnąć nawet 4,5 tony. Aby poradzić sobie ze zwiększoną masą, samochód jest wyposażony w podwyższone zawieszenie oraz nowe hamulce.

Auta budowane są w Szwecji, a następnie trafiają do niemieckiej firmy Trasco, która specjalizuje się w modyfikacjach typowych dla pojazdów opancerzonych. Co ciekawe, Volvo Cars opracowuje także inną wersję o lżejszym stopniu opancerzenia. W ten sposób skandynawski producent będzie miał kompletną gamę takich aut, przy czym lżejsze wersje będą dostępne na bazie zarówno XC60 T6 AWD, jak i XC90 T6 AWD.

Źródło: www.mototarget.pl