Volkswagen z AWF-em w Poznaniu stworzą ergonomiczne miejsca pracy

Volkswagen Poznań i Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego podpisały w środę porozumienie o współpracy. Czego dotyczy?

Współpraca pomiędzy Volkswagenem i AWF-em ma dotyczyć m.in wspólnych projektów badawczo-rozwojowych oraz działań w zakresie ergonomizacji miejsc pracy. Porozumienie zostało podpisane na okres 5 lat z możliwością jego przedłużenia na czas nieokreślony.AWF jest już czwartą poznańską uczelnią, która współpracuje z producentem samochodów i komponentów. Porozumienie z Volkswagenem porozumienie podpisały Politechnika Poznańska, UEP i UAM.
Co dla Volkswagena zrobi AWF?

Pracownicy naukowi uczelni będą aktywnie uczestniczyć w procesie tworzenia oraz projektowania ergonomicznych miejsc pracy. Wspólnie z pracownikami Działu Ochrony Zdrowia VWP, będą przygotowywać zestawy ćwiczeń poprawiających funkcjonowanie określonych partii mięśni.

Ponadto w przyszłości opracują oni również zestaw porad dotyczących zasad zdrowego odżywiania w odniesieniu do konkretnych grup pracowników.

– Volkswagen Poznań podejmuje działania, które sprawiają, że miejsce pracy i zakres wykonywanych przy nim czynności są jak najbardziej naturalne, przyjazne pracownikom. Dokładamy starań, by pracownicy nie musieli wykonywać zbędnych ruchów i nie byli narażeni na jakiekolwiek przeciążenia – mówi Jolanta Musielak z VW Poznań.

– Statystyki wskazują, że ok. 90% populacji w pewnym wieku ma problemy z kręgosłupem. Dlatego też tak ważne jest to, aby odpowiednio wcześniej zadbać o profilaktykę oraz odpowiednie nawyki w tym zakresie – mówi prof. Małgorzata Ogurkowska z Katedry Biomechaniki AWF. – Wspólnie z pracownikami Volkswagen Poznań będziemy m.in. prowadzić obserwację miejsc pracy z punktu widzenia biomechaniki, a następnie będziemy dostosowywać je tak, by minimalizować obciążenia dla pracowników.
Co AWF-owi da Volkswagen?

Na współpracy skorzystają studenci oraz absolwenci AWF. W ramach praktyk, staży oraz grup roboczych będą wspierać bieżące działania Działu Ochrony Zdrowia VW Poznań w zakresie ergonomii oraz licznych akcji prozdrowotnych.