Volkswagen nie będzie kupował kolejnych marek

Niemiecki Volkswagen jest jedną z tych niewielu firm motoryzacyjnych, które obronną ręką przeszły przez kryzys. W ostatnim czasie koncern z Wolfsburga zakupił włoskiego producenta motocykli Ducati oraz w pełni przejął markę Porsche. Martin Winterkorn, szef Volkswagena, zapowiada, że to koniec zakupów na najbliższy czas.

Mocna pozycja Volkswagena spowodowała, że pojawiło się bardzo dużo spekulacji i plotek o kolejnych markach, które mają zostać przejęte przez niemiecki koncern. Sam Martin Winterkorn już nie raz wspominał zainteresowanie Alfą Romeo. Ostatnio jednak stwierdził, że choć jest to interesująca marka, to firma zajęta jest teraz praca nad markami już posiadanymi. Niedawno pojawiły się plotki, że Volkswagen miałby kupić malezyjskiego Protona (do którego należy też marka Lotus).

Winterkorn tłumaczy, że aktualna sytuacja, gdy Volkswagen posiada 12 marek, jest wystarczająca. Chęć ustabilizowania stanu posiadania może wynikać z doświadczenia innych koncernów, które przed czasem kryzysu zakupiły bardzo dużo marek, a później okazało się to dla nich problemem. Z drugiej jednak strony eksperci stwierdzają, że jeśli pojawi się korzystna oferta, to Volkswagen zapewne zdecyduje się na zakup Alfy Romeo lub Protona. Tymczasem niemiecka firma skupi się nad Porsche i konsolidacją producentów ciężarówek – firm MAN i Scania.

sj, (WP.PL)