Valeo chce inwestować. I to szybko

Francuska firma motoryzacyjna rozbuduje za 130 mln zł trzy zakłady. Warunek — strefa ekonomiczna.

Potwierdzają się lipcowe informacje „PB” — grupa Valeo chce inwestować w Polsce.

— Planujemy rozbudować dwa zakłady w Skawinie i fabrykę w Chrzanowie. Mamy zamiar zainwestować 129,8 mln zł, przybędzie prawie 16 tys. mkw. powierzchni produkcyjnej i 513 miejsc pracy — mówi Marek Potoczny, dyrektor projektów przemysłowych w Valeo Autosystemy. W Skawinie planowana jest rozbudowa zakładów: systemów wycieraczek i systemów chłodzenia silnika.

— Mamy zamiar dobudować 10 tys. mkw. powierzchni produkcyjneji biurowej. Powiększymy laboratorium. Rozbudujemy zaplecze socjalne i parking. Dzięki projektowi zatrudnienie wzrośnie przynajmniej o 433 osoby, w tym przynajmniej o 80 z wyższym wykształceniem — wymienia Marek Potoczny.

W Chrzanowie firma powiększy fabrykę systemów świateł o 6 tys. mkw. — Przybędzie 80 pracowników, wydamy 37,2 mln zł — mówi Marek Potoczny. Plany piękne, ale wciąż stoją pod znakiem zapytania.

— Decyzja o inwestycji jeszcze nie została podjęta. Polskie zakłady wygrają konkurencyjnością, jeśli zostaniemy tymczasowo zwolnieni z CIT. Nie doszło na razie do rozszerzenia Krakowskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, którą ma być objęty cały obszar Valeo w Skawinie, i tereny w Chrzanowie. Liczymy, że informację na ten temat otrzymamy jak najszybciej. Chcieliśmy ruszyć z budową latem, po ostatnich rozmowach w Ministerstwie Gospodarki mamy nadzieję, że uda się to w czwartym kwartale — zaznacza dyrektor w Valeo Autosystemy.

„PB” informował ostatnio, że wszystkie rozszerzenia specjalnych stref ekonomicznych czekają, bo Ministerstwo Finansów ma zastrzeżenia do sposobu obliczania ich skutków dla budżetu państwa.

Teraz resorty gospodarki i finansów przedstawiły własne propozycje. Metodologię wybierze najpewniej rząd. Sprawa jednak przeciąga się i 10 z 14 stref czeka na poszerzenie, co da 18,9 tys. miejsc pracy i 6,9 mld zł inwestycji. W kwietniu Valeo odebrało kolejne zezwolenie na działalność w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej dla zakładu w Czechowicach-Dziedzicach.

Firma obiecała 400 etatów (już ma 900 pracowników) i 115 mln zł nakładów w fabryce rozruszników, alternatorów i kompresorów do klimatyzacji samochodowych. Inwestycja jest w toku.

Co gdzie robi Valeo

Francuski producent komponentów, systemów i rozwiązań dla branży motoryzacyjnej działa w Polsce od 1996 r. Ma w Polsce pięć fabryk, biuro handlowe i cztery centra badawczo-rozwojowe, w których pracuje 140 inżynierów (łącznie zatrudnia nad Wisłą 330 inżynierów). Ma 4,3 tys. osób zatrudnionych na etat i 1 tys. zatrudnionych przez agencje pracy tymczasowej.

Fabryka Valeo (oddział systemy wycieraczek) w Skawinie została oddana do użytku w czerwcu 2003 r. W 2006 r. została rozbudowana o malarnię. Fabryka systemów chłodnic została uruchomiona w połowie 2001 r. Zakład w Chrzanowie został wybudowany i oddany do użytku w 2005 r. To największa pod względem powierzchni (27, 7 tys. mkw.) i najnowsza fabryka Valeo w Polsce.

Puls Biznesu, Małgorzata Grzegorczyk


Warning: A non-numeric value encountered in /wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 997