Przedsiębiorca Renault Polska Sp. z o.o. powiadomił Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że w niektórych samochodach marki Renault, modele: MEGANE IV wyprodukowanych w fabryce w Palencji (Hiszpania) od 20.05. do 18.07.2016 r. oraz TALISMAN wyprodukowanych w fabryce w Douai (Francja) od początku produkcji do 14.09.2016 r. i w fabryce w Busan (Korea Południowa) od 19.05. do 08.08.2016 r., może wystąpić jedna lub kilka z poniższych usterek:
- ryzyko zbaczania z kierunku jazdy (w lewo lub prawo) w trakcie hamowania, lub obniżenie skuteczności układu hamulcowego (kod akcji 0CBL),
- ryzyko samoistnego wyłączenia blokady zabezpieczającej drzwi tylne przed otwarciem przez dzieci (kod akcji 0CDU),
- możliwość częściowego lub całkowitego opadnięcia dolnej wykładziny wygłuszającej deski rozdzielczej na zespół pedałów (kod akcji 0CFB).
Na rynku polskim kampanią naprawczą objętych jest łącznie 1 870 samochodów.
Przedsiębiorca zadeklarował, że właściciele samochodów zostaną powiadomieni listami poleconymi o możliwości wystąpienia usterki oraz zaproszeni do autoryzowanych serwisów w celu (w zależności od egzemplarza pojazdu):
- wymiany zacisków, tarcz oraz klocków hamulcowych przednich,
- kontroli i ewentualnie wymiany zamków drzwi tylnych,
- poprawienia mocowania dolnej wykładziny wygłuszającej deski rozdzielczej.
Informacji związanych z kampanią serwisową udziela Renault Polska Sp. z o.o. (adres: ul. Marynarska 13, 02-674 Warszawa; tel.: 800 900 803, e-mail: kontakt.klient@renault.com.pl).
UOKiK nie jest właściwy do udzielania szczegółowych informacji konsumentom odnośnie akcji ogłaszanych i prowadzonych przez przedsiębiorców.
Niniejsza informacja nie stanowi nakazu wycofania produktu z rynku ani nakazu odkupienia od konsumentów w rozumieniu ustawy o ogólnym bezpieczeństwie produktów, ale stanowi realizację obowiązków producenta, o której mowa w art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 grudnia 2003 r. o ogólnym bezpieczeństwie produktów (Dz. U. z 2015 r., poz. 322, ze zm.).
Przedsiębiorca, który uzyskał informację, że produkt wprowadzony przez niego na rynek nie jest bezpieczny powinien niezwłocznie powiadomić o tym Prezesa UOKiK. Niewykonanie tego obowiązku, zgodnie z art. 33a. ust. 1 pkt 1 ustawy o ogólnym bezpieczeństwie produktów, zagrożone jest karą pieniężną w wysokości do 100 000 zł.
Źródło: www.uokik.gov.pl