Turcja kupiła prawa do Saaba 9-3!

Pamiętacie markę Saab? Szwedzki producent, który dokonał żywota znów wraca na tapetę. Już kilka przedsiębiorstw próbowało reaktywować markę, ale wszystko to było bezskutecznymi działaniami. Początek tygodnia przynosi zaskakujące wieści – Turcja kupiła prawa do modelu 9-3.

Minister Nauki, Przemysłu i Technologi Turcji, Fikri Isik poinformował w oficjalnym komunikacie, że jego kraj kupił prawa własności intelektualnej do Saaba 9-3, zaznaczając, że nie posiadają praw do nazwy auta. „Samochód będzie produkowany pod turecką marką, nie jako Saab 9-3. Opracujemy całą technologię w Turcji” – zdradził minister Fikri Isik.

Gdy samochód trafi na rynek 85% jego elementów będzie wytwarzanych w Turcji. Zapowiedzi są bardzo ciekawe, bo auto ma być bardzo zbliżone do Saaba 9-3, ale wizualnie samochód upodobni się (z przodu) do Cadillaca. „Podpisaliśmy porozumienie 28 maja. Nasz zespół inżynierów razem z turecką Komisją Nauki i Badań Technologicznych pracują nad designem we współpracy z naszymi partnerami w Turcji. Opracowaliśmy kilka prototypów i pokazaliśmy je tureckiemu ministrowi Fikri Isik. Podzieliliśmy się naszą wiedzą w dziedzinie marketingu jak i produkcji z tureckimi partnerami. Oferujemy szkolenia tureckim wytwórcom i inżynierom oraz pracujemy razem z nimi” – zdradził Mattias Bergman, prezes Saaba.

Czy to kolejny rozdział w bajce pt. „Powrót marki Saab – dramat w kilku aktach”? Wątpliwe, Turcy bazując na szwedzkich rozwiązaniach będą sprzedawać nowy produkt. Sprzedaż praw do 9-3 pokazuje, że szanse na reaktywacje Saaba w formie znanej  sprzed upadku marki zmalały jeszcze bardziej.

źródło: worldcarfans.com
mojeauto.pl