Top modele kombi wśród kompaktów

Wszyscy chyba wiedzą, że najchętniej kupowanym kompaktem w Europie jest Volkswagen Golf. Sprawa nie jest jednak tak oczywista, jeśli spróbujemy wskazać lidera sprzedaży w kategorii kompaktów, ale tylko z uwzględnieniem wersji kombi.

Jak informuje magazyn branżowy Automotive News Europe, powołując się na statystyki firmy analitycznej JATO Dynamics, najchętniej kupowanym kombi wśród kompaktów oferowanych na rynku europejskim była w roku ubiegłym Skoda Octavia. Uzyskany wynik „czeszki” to ponad 110 000 egzemplarzy, czyli o około 25 000 sztuk więcej niż uzyskał drugi w kolejności konkurent, Ford Focus.

Dopiero na pozycji trzeciej w rankingu kompaktowych modeli kombi plasuje się natomiast wspomniany wyżejVolkswagen Golf, który do konkurenta z błękitnym owalem na masce traci około 15 000 egzemplarzy. Zaciętą rywalizację o pozycję czwartą toczą natomiast Opel Astra i Renault Megane; póki co wynik nieznacznie lepszy uzyskał produkt marki ze stajni GM.

Pozostałe modele na liście TOP-10 nie przekroczyły pod względem ubiegłorocznej sprzedaży w Europie poziomu 40 000 egzemplarzy. Najbliżej tego wyczynu była kia cee’d (39 700 egzemplarzy), która – co warto podkreślić – jako jedyna w zestawieniu zanotowała wyraźny skok sprzedaży w porównaniu z rokiem 2012 (+15%).

Tutaj znaleźć można zestawienie:
Najpopularniejsze modele w Polsce kwiecień 2014

Na miejscach od siódmego do dziesiątego uplasowały się w rankingu kolejno takie modele kombi jak Hyundai i30, Toyota Auris, Peugeot 308 oraz Chevrolet Cruze. Ciekawe, czy reprezentant francuskiej marki będzie w stanie poprawić swoje notowania? W tym roku kalendarzowym doczekaliśmy się 308-ki kombi po zmianach generacyjnych, a dodatkowym atutem może okazać się zdobycie przez „francuza” prestiżowej nagrody Car of the Year 2014.

IBRM Samar