To już 105 lat napędu na cztery koła!

Mercedes. Niemiecki producent świętuje 105 lat pierwszego swojego samochodu z napędem na cztery koła.

Zastanawialiście się kiedyś, który samochód posiadał jako pierwszy na świecie napęd 4×4? Był to Dernburg-Wagen z 1907 roku produkcji Daimler-Motoren-Gesellschaft. Mercedes-Benz jest teraz własnością Daimlera.

Na początku XX wieku, gdy drogi były najwyżej utwardzane, a najczęściej przypominały zwykłe polne drogi, Dernburg-Wagen przyszedł z pomocą ze swoim napędem na cztery koła. Prześwit wynosił 35 cm, 6,8 litra czterocylindrowy silnik produkował 35 koni mechanicznych. Z biegiem lat Mercedes się zmieniał, a wraz z nim rozwiązania napędu na wszystkie koła.

Dernburg-Wagen to protoplasta w prostej linii takich samochodów jak Unimog i G klasy. I chociaż ten drugi jest produkowany od 1972 roku i zyskał miano kultowego to jest nadal produkowany. Dzisiejsza G klasa w wersji G65 AMG wyposażana jest w 6 litrowy silnik V12 biturbo, który produkuje moc 612 koni mechanicznych i 1000 Nm momentu obrotowego.

To właśnie dzięki konstrukcji Daimlera, a co za tym idzie Mercedesa możemy dziś cieszyć się napędem na wszystkie koła, a wszystko rozpoczęło się 105 lat temu.

Źródło: KMH24.pl


Warning: A non-numeric value encountered in /wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 997