Sprzedaż samochodów w Europie w tym roku wzrośnie

Europa zmierza ku zakończeniu sześcioletniego okresu spadku sprzedaży samochodów, gdyż liczba nowo rejestrowanych pojazdów wzrośnie w 2014 roku o 2 proc. – poinformowało we wtorek Stowarzyszenie Europejskich Producentów Samochodów (ACEA).
Liczba rejestracji nowych samochodów w Unii Europejskiej spadła w ubiegłym roku o 1,7 proc., do 11,85 mln – czyli najniższego poziomu od 1995 roku, kiedy to UE składała się tylko z 15 państw, a nie 28 jak obecnie.

Jednak przez ostatnie cztery miesiące 2013 roku notowano wzrost sprzedaży, a w grudniu nawet skok o 13,3 proc., dzięki czemu całoroczny spadek był mniejszy od pierwotnie prognozowanego.

W 2014 roku oczekuje się stopniowej poprawy sytuacji na rynku motoryzacyjnym oraz tego, że wynoszącemu 1,4 proc. wzrostowi gospodarczemu Unii Europejskiej będzie towarzyszyło zwiększenie produkcji przemysłu samochodowego o 2 proc. – oświadczył na konferencji prasowej w Brukseli Philippe Varin, prezes ACEA i szef francuskiego koncernu samochodowego PSA Peugeot Citroen.

„Oznacza to osiągnięcie lub nieznaczne przewyższenie poziomu 12 mln sztuk” – powiedział. Przypomniał jednocześnie, że w roku 2007 było to niemal 16 mln sztuk.

wnp.pl, AUTOR: PAP