Sprzedaż nowych samochodów w UE rośnie 14. miesiąc z rzędu

Sprzedaż nowych samochodów w Europie wzrosła 14. miesiąc z rzędu; w październiku wzrost osiągnął 6,2 proc. – poinformowało we wtorek Stowarzyszenie Europejskich Producentów Samochodów (ACEA). Eksperci ostrzegają, że niedługo może dojść do odwrócenia trendu.

ACEA zwraca uwagę, że wzrosty odnotowano na wszystkich głównych rynkach europejskich poza Francją. Obecny trend jest stymulowany przez zwiększenie zapotrzebowania na południu kontynentu. Eksperci ostrzegają jednak, że widać sygnały spowolnienia gospodarczego, które może dotknąć wrażliwą dziedzinę gospodarki.

„Poprawa na europejskim rynku motoryzacyjnym jest głównie spowodowana efektami poprawy sytuacji w państwach (południowej Europy), najbardziej dotkniętych kryzysem. (…) Rynek pozostaje jednak słaby i podatny na spowolnienie ekonomiczne, które znowu staje się realne” – powiedział agencji Reutera Peter Fuss, specjalista firmy EY (d. Ernst & Young) ds. rynku motoryzacyjnego.

W zeszłym miesiącu zarejestrowano w UE i państwach Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) 1,11 mln nowych pojazdów. W październiku 2013 roku poziom ten wynosił 1,05 mln.

Największy skok sprzedaży odnotowano w Hiszpanii, Portugalii i Grecji, gdzie wzrost wyniósł ponad 20 proc. Głównym rynkiem motoryzacyjnym Europy pozostają Niemcy, gdzie odnotowano wzrost o 3,7 proc. Jeszcze lepsze wyniki osiągnięto na drugim z kolei europejskim rynku, w Wielkiej Brytanii, o 14,2 proc. Spadek sprzedaży nastąpił natomiast we Francji, trzeciej w tym zestawieniu – o 3,8 proc.

W październiku najlepiej sprzedawały się volkswageny (wzrost o 6,9 proc.) i auta koncernu PSA Peugeot Citroen (1,1 proc.). Również producenci luksusowych marek, takich jak BMW i Daimler, odnotowali lepsze wyniki – odpowiednio 9,4 proc. i 2,2 proc. Spadek sprzedaży o 5,1 proc. zanotował natomiast koncern General Motors.

Na początku października Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) ostrzegł, że strefie euro grozi nawrót recesji.

wnp.pl, PAP


Warning: A non-numeric value encountered in /wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 997