SEAT i IBM rewolucjonizują miejską mobilność z pomocą sztucznej inteligencji

Dzień po prezentacji elektrycznego samochodu koncepcyjnego Minimó, SEAT zaprezentował nowe rozwiązanie ułatwiające poruszanie się po mieście − Mobility Advisor. Opracowana we współpracy z IBM aplikacja, wykorzystując sztuczną inteligencję Watson, ma pomóc mieszkańcom miast w podejmowaniu świadomych decyzji przy podróżowaniu samochodem, skuterem, rowerem czy transportem publicznym.

Po zakończeniu fazy projektowej aplikacja Mobility Advisor umożliwi planowanie i optymalizację trasy przy wykorzystaniu sieci 4G i 5G, dobierając najbardziej efektywne metody przemieszczania się po mieście. –Rosnące natężenie ruchu oraz wyzwania ekologiczne wymuszają pilną potrzebę zmian w podejściu do mobilności w miastach – stwierdza Jordi Caus, Kierownik działu New Urban Mobility Concepts w SEAT. – We współpracy z miastami otwartymi na innowacje oraz przedsiębiorstwami technologicznymi szukamy rozwiązań, które sprawią, że podróżowanie będzie prostsze i bardziej wydajne. IBM zapewniając zaawansowane technologie chmury oraz sztucznej inteligencji, pomaga nam w wypracowaniu nowego podejścia w kwestii mobilności w miastach. Z jednej strony przełoży się to na naszą nową strategię biznesową, z drugiej zaś poprawi jakość życia w aglomeracjach.

Dzięki usłudze Watson Learning Machine od IBM aplikacja Mobility Advisor uczy się preferencji użytkownika, by zapewnić mu spersonalizowane rekomendacje najlepszej trasy. Propozycje dostosowują się na bieżąco do zmiennych warunków drogowych, analizując z wykorzystaniem chmury IBM dane meteorologiczne, informacje o korkach i inne doniesienia o utrudnieniach w mieście. Uwzględnia również kalendarz użytkownika oraz historię jego wcześniejszych wyborów, by każdorazowo dobrać najbardziej odpowiednie środki transportu – nawet jeśli oznacza to zostawienie samochodu na rzecz spaceru lub elektrycznej hulajnogi e-KickScooter od SEAT-a.

– Wprowadzenie w nieodległej przyszłości standardu sieci 5G na obszarach miejskich otworzy nowe, niemal nieograniczone, możliwości, które całkowicie zmienią sposób, w jaki korzystamy z samochodu – zapewnia Juan Ramon Gutierrez Villar, Industry Solutions Leader w IBM Global Markets. – Wspólnie z operatorami telekomunikacyjnymi i innowacyjnymi przedsiębiorstwami, takimi jak SEAT, pracujemy nad ogólnodostępnymi technologiami, które umożliwią realizację ambitnych wizji mobilności przyszłości.

Zespół Badań i Rozwoju SEAT-a odpowiedzialny za mobilność, będzie kontynuował prace z inżynierami IBM nad rozwinięciem konceptu Mobility Advisor i znalezieniem kolejnych obszarów na jego wykorzystanie. W pracach nad nowym modelem mobilności pomaga XMOBA, niezależna spółka SEAT-a, której głównym zadaniem jest testowanie innowacyjnych rozwiązań. Wyniki analizy mają umożliwić integrację aplikacji Mobility Advisor z Justmoove − dostępną już na rynku autorską platformą SEAT-a oferującą rozwiązania z zakresu mobilności. Ze strony IBM projekt będzie rozwijany przez hiszpańską spółkę koncernu o nazwie Viewnext.

Źródło: www.mototarget.pl