Samosterujące samochody dopuszczone do ruchu w Kalifornii

Gubernator amerykańskiego stanu Kalifornia Jerry Brown podpisał we wtorek ustawę zezwalającą na poruszanie się po tamtejszych drogach publicznych samosterujących samochodów.
– Jesteśmy świadkami tego, jak science fiction staje się rzeczywistością jutra, powiedział Brown podczas podpisywania dokumentów dopuszczających do ruchu samochody samosterujące. Będą one mogły poruszać się po kalifornijskich drogach publicznych – na razie jedynie w celach testowych, pod kontrolą wyszkolonego operatora-kierowcy.

Dokumenty podpisano w Mountain View, siedzibie firmy Google, która pracuje nad technologią wykorzystywaną w autonomicznych samochodach (ang. autonomous car). Sergey Brin, jeden z założycieli Google powiedział, że pojazdy takie staną się dostępne dla przeciętnego człowieka w ciągu 5 lat.

Samosterujące samochody wyposażone są w kamery wideo, czujniki radarowe i laserowe oraz bazy danych o warunkach drogowych, gromadzone przez normalne, prowadzone przez ludzi pojazdy. Wg Google posiadana przez firmę flota autonomicznych pojazdów przejechała już łącznie ponad 480 tys. km, z czego ponad 80 tys. bez potrzeby jakiejkolwiek interakcji ze strony człowieka.

Nowe prawo wejdzie w życie w Kalifornii w przyszłym roku. Podobne regulacje wprowadziły już stany Nevada i Floryda.

wnp.pl, PAP