Tym razem nie chodzi o odliczanie VAT-u od aut, a o podwyższenie progu, powyżej którego przedsiębiorcy muszą uiszczać ten podatek.
Rada Ministrów zaakceptowała wniosek do Komisji Europejskiej, który ma umożliwić przyznanie Polsce w latach 2017-2018 prawa do zwolnienia grupy przedsiębiorców z obowiązku płacenia VAT-u. Chodzi o te firmy, których roczny obrót nie przekracza 40 tys. euro (200 tys. zł). Obecnie limit ten wynosi 30 tys. euro (150 tys. zł). Według danych resortu, w krajach Unii Europejskiej limit zwolnienia z płacenia tego podatku kształtuje się na różnym poziomie. W Polsce wynosi – jak wspomnieliśmy – 150 tys. zł rocznego obrotu tj. ok 37,3 tys. euro. W szeregu krajach limit ten jest niższy, ale np. we Francji wynosi od 32,9 do 82,2 tysięcy euro, w Irlandii jest to 37,5 lub 75 tys. euro rocznie.Jak poinformowało Centrum Informacyjne Rządu, podwyższenie limitu obrotu do 40 tys. euro, ma ułatwić i uprościć prowadzenie działalności gospodarczej przez firmy osiągające niewielkie obroty. Zmniejszy bowiem ich obciążenia administracyjne. Przedsiębiorstwa takie mają zostać zwolnione z obowiązków: rejestracji dla potrzeb podatku VAT, prowadzenia szczegółowej ewidencji dotyczącej VAT oraz wystawiania faktur i rozliczania tego podatku. Regulacja taka – zdaniem rządu – wspiera zatem rozwój drobnej przedsiębiorczości. W przypadku podwyższenia limitu ze zwolnienia z podatku VAT mogłoby skorzystać dodatkowo ok. 24 tys. podatników.
– Po wprowadzeniu tego rozwiązania administracja podatkowa zostanie odciążona od kontroli części małych podatników i będzie mogła skoncentrować się na firmach mających większe obroty, przede wszystkim w branżach podatnych na oszustwa podatkowe. Rozwiązanie takie sprzyja uszczelnieniu systemu podatkowego – czytamy w komunikacie CIR.
PJ, IBRM Samar