Ruszyła produkcja nowej Toyoty Auris

W fabryce Toyoty w Burnaston w Wielkiej Brytanii odbyła się ceremonia uruchomienia produkcji nowego modelu Auris, oraz przygotowanie do produkcji wersji kombi Auris Touring Sports.
Nowy Auris jest strategicznym modelem Toyoty na europejskim rynku rodzinnych samochodów kompaktowych. Firma zainwestowała 230 mln euro w dostosowanie fabryki do produkcji nowego modelu, oraz zatrudniła 800 nowych pracowników, przeszkolonych zgodnie z procedurami koncernu. Didier Leroy, Prezydent i CEO Toyota Motor Europe, zapewnił w 20. rocznicę istnienia Toyota Motor Manufactring UK (TMUK) o przywiązaniu koncernu do produkcji samochodów w Wlk.Brytanii.

Didier Leroy, szef Toyota Motor Europe podkreślił znaczenie przemysłu Wielkiej Brytanii dla produkcji samochodów i silników Toyoty w Europie: – Toyota 20 lat temu wybrała Wielką Brytanię na miejsce swojego pierwszego ośrodka produkcyjnego w Europie i od tego czasu regularnie powiększa wielkość produkcji w tym kraju, dokonując kolejnych inwestycji i zwiększając zatrudnienie w swoich zakładach. I dalej: – Nowy Auris jest kluczowym samochodem dla Toyoty w Europie, dzięki któremu planujemy zwiększyć nasz udział na rynku kompaktowych pojazdów rodzinnych. W swoim segmencie Auris będzie wyróżniał się trzema rodzajami napędu – benzynowym, Diesla, oraz pełnym napędem hybrydowym. Do 5-drzwiowego nadwozia typu hatchback wkrótce dołączy także przestronne kombi o nazwie Auris Touring Sports, dostępne również z trzema rodzajami napędu.

– Nasze zakłady produkcyjne TMUK w Burnaston i Deeside niezmiennie wyróżniają się najwyższą jakością i wydajnością pracy, czyli kluczowymi elementami budowania przewagi Toyoty na konkurencyjnym rynku europejskim. Cieszymy się, że dzięki inwestycjom w przystosowanie zakładu do produkcji nowego Aurisa, zwiększamy zatrudnienie i tworzymy nowe miejsca pracy u naszych poddostawców, mówił D.Leroy.

W związku z rozpoczęciem produkcji Aurisa, a wkrótce także Aurisa Touring Sports, Toyota zainwestowała w TMUK 230 mln euro, w tym ok. 105 mkln euro na rozwój łańcucha dostaw. Łącznie, od momentu rozpoczęcia działalności TMUK w 1992 r., inwestycje koncernu w Wlk.Brytanii przekroczyły 2,6 mld euro. Projekt dostosowania zakładów do produkcji nowego modelu spowodował zwiększenie zatrudnienia o 800 nowych pracowników, którzy zostali przeszkoleni zgodnie z procedurami produkcyjnymi Toyoty.

Nowy Auris i Auris Touring Sports będą produkowane w Burnaston obok modelu Avensis. Od początku działalności TMUK, fabrykę opuściło 3,25 mln samochodów. Zdecydowana większość produkcji brytyjskiej fabryki jest przeznaczona na potrzeby rynku europejskiego. Tak też będzie z produkcją nowego Aurisa i Aurisa Touring Sports.

Zakłady w Burnaston będą opuszczać Auris i Auris Touring Sports z silnikami benzynowymi, Diesla, oraz pełnym napędem hybrydowym. TMUK od 2010 r. jest pierwszą fabryką w Europie, produkującą pojazdy z napędem hybrydowym. Sam zestaw hybrydowy, podobnie jak w przypadku innych modeli Toyoty, jest produkowany w Japonii. Silniki Diesla 1.4 D-4D oraz 2.0 D-4D będą produkowane tak jak do tej pory w Toyota Motor Industries Poland w Jelczu-Laskowicach. Silnik benzynowy o pojemności 1.8 będzie dostarczany z brytyjskich zakładów Toyoty w Deeside.

Nowy Auris zadebiutuje w Polsce w połowie stycznia 2013 r. Początkowo kompaktowa Toyota będzie dostępna z 5-drzwiowym nadwoziem hatchback oraz silnikami benzynowymi i Diesla. W kolejnych miesiącach zadebiutuje wersja hybrydowa oraz nadwozie kombi o nazwie Touring Sports, dostępne z trzema rodzajami napędu. Ceny nowej Toyoty Auris będą rozpoczynały się w Polsce od niespełna 60 tys. zł.

AUTOR:  TOYOTA, WNP.PL (AG)